Muskingum University Accolade 2013

 

Embed or link this publication

Popular Pages


p. 1



[close]

p. 2

accolade celebrating student achievements muskingum university spring 2012 through spring 2013 cover was designed by senior digital media design major ms megan beany.

[close]

p. 3

special events for spring 2013 april beginning april 4 the zanesville art museum is hosting a student exhibition of art including muskingum university and ouz students thursday 11 april scholarship luncheon for 2013 english department student awards april 17th economics accounting and business student awards ceremony thursday 18 april sigma tau delta english honorary induction ceremony april 29th at 5:00pm chemistry department spring awards picnic monday 29 april senior seminar presentations by english majors on the classic w inferno april 29th and 30th the history department will have two days of senior seminar presentations there will be 12 students presenting their work last week of april release of the 2012erary magazine release party and student reading.

[close]

p. 4

students studying abroad spring 2012 karen debaldo germany alyssa lowstetter italy linda thieroff france danielle zaborski ireland summer 2012 rafael gould-potoker argentina courtney king argentina hannah reese argentina brayan gault argentina aurora kitko argentina meghan murray argentina david pitre germany fall 2012 david pitre germany curtis justis france qianying xu canada spring 2013 qianying xu canada brittany jackson argentina ryder cunningham argentina danielle hart argentina olivia meyer australia emily cole cameroon

[close]

p. 5

2013 distinguished scholars first year awards rebecca a angert lindsey j bardall aliyah d byron yiru chen jill b crone angela l darnley jami i durkee leigh a fabynick dean a granitsas elizabeth g hartman jennifer l hastings kaitlyn r haynes rylee r holman christine m holmes maribeth r holtel ryosuke hosoi jing huang jessica d king cody b lake kyle d larrick kelly a martin brittany a matthews second year awards kirsten battaglia kayley r bevard molly catherine canfield lyle c cowgill itunu d dacosta nathan w duff timothy c fries amber r hockman elyssa c hurley heidi m landis steven n levin alyssa k lightcap third year awards kelsey c apperson thomas c bilinovich ryder r cunningham jami i durkee danielle m hart keyang he rachel a lowe adrian m mccutcheon lindsay a mullen amanda m munson fourth year awards kristyn l heagen courtnie r mackie kirstin e matthews olivia m meyer kaitlyn e shomaker jendy l weppler kimberly a seitter muriel j smith alyssa m triplett krysten m o connell katherine m roush janelle m shaffer sebastian e teas danielle n vineyard sadie a miller chandrika misra abigail c pidock kelly e rhodes yinghui su lauren a thomas martin j vajen aaron j vance john a webb

[close]

p. 6

student awards 2012 awards abella michael robert ellis smith scholarship in physics and engineering apperson kelsey amos family award in print journalism barnes tanner mathematics award bay emily alice and si vellenga award bay emily health professions award bevard kayley mary e sharp award in spanish blackstone andrea miriam s allison award in education body andrew john anthony brown scholarship bourne john vishnu saksena beta beta beta award for outstanding service burley shelly amy b leiendecker award in music burris katherine marigold marsh citizen award cao lily jack peterson award in piano accompanying castle joseph computer science award

[close]

p. 7

clevinger john mccance award cunningham ryder sarah wilhelm award in literary studies daniels evan h p mount award in religion debaldo karen mary e sharp award in spanish duff nathan crc press freshman chemistry award duke megan james l smith award in mathematics junior earich alex mary bartlett reynolds award in music estose jordan layton award in theatre estose jordan morehead award in theatre finch michael doris p anderson award in classics fox ashley william j wallace award sr recipient fox ashley award in analytical chemistry gattshall holli matilda bailey award in english studies gibson kari emily wasserman music scholarship godfrey cameron crc press freshman chemistry award

[close]

p. 8

gordon adam robert ellis smith scholarship in physics and engineering hardval jesse vishnu sudha saksena award in conservation biology harmon kathryn hartfield kelly mary e sharp award in german he keyang james l smith award in mathematics sophomore heintz maria miller family award in education hopeck maria mary e sharp award in german huang jing dorothy d vellenga award hurley elyssa gleason award in theatre hutchison brock george and jean schooley prize for outstanding seniors in history kreiter ryan m wesley roper award landis heidi crc press freshman chemistry award landis heidi l coleman knight award in mathematics leyda brandon robert ellis smith scholarship in physics and engineering liva sophia alice and si vellenga award

[close]

p. 9

lucey taylor amos family award for electronic journalism mackie brittany amy b leiendecker award in music mackie brittany mary bartlett reynolds award in music maple abigail mary e sharp award in spanish meyer olivia cora i orr award in psychology orr stephen rivingston vocal award pasley ben robert ellis smith scholarship in physics and engineering remlinger eric amy b leiendecker award in music rodgers kendra george and jean schooley prize for outstanding seniors in history scholl molly hugh kuhn award for excellence in academic performance or research shelton evan william trumpeter award in psychology shomaker kaitlyn beulah brooks brown award in creative writing sidwell katie beulah brooks brown award in creative writing smith muriel joe l dubbert award for outstanding junior in history tolley mary-catherine m wesley roper award

[close]

p. 10

vinson clintessa mark euken award in psychology warner john rivingston vocal award wellendorf john political science top scholar award weppler jendy william j wallace award jr recipient weppler jendy erlach chemistry award weppler jendy a bruce gill and mabel woodrow gill scholarship fund whitson jeremy clement e dasch award for outstanding academic achievement worthington lindsey bill and ruth mccauley scholarship fund yan lu crc press freshman chemistry award zink lauren andrew frese award

[close]

p. 11

2013 awards abella michael robert ellis smith scholarship in physics and engineering allen matthew alice and si vellenga award battaglia kirsten robert jones and carol wilcox jones endowed music scholarship bay emily bay emily health professions award bay emily william j wallace award jr recipient cao yuan jack peterson award in piano accompanying caplan nathan dorothy d vellenga award carmichael luke mccance award collins amber dorothy d vellenga award coplin nicholas mary e sharp award in german cunningham ryder matilda bailey award in english studies custer kayla beulah brooks brown award in creative writing deng bo-wen crc press freshman chemistry award

[close]

p. 12

duff nathan robert ellis smith scholarship in physics and engineering duke megan mathematics award eberwine george carter john anthony brown scholarship ellis stephanie gleason award in theatre estose jordan morehead award in theatre francino sarah david l quinn beta beta beta honorary award for outstanding service and leadership fritsch susan doris p anderson award in classics gattshall holli andrew frese award gibbs cassandra cora i orr award in psychology gibson kari amy b leiendecker award in music gibson kari emily wasserman music scholarship godfrey cameron alice and si vellenga award guenther katelyn rivingston vocal award hall robert m wesley roper award hardy brandon mary e sharp award in spanish

[close]

p. 13

hart danielle sarah wilhelm award in literary studies hartfield kelly george and jean schooley prize for outstanding seniors in history hebert victoria mary bartlett reynolds award in music hilgenberg joe clement e dasch award for outstanding academic achievement horvath kyra political science top scholar award hrycko cory mark euken award in psychology huang jing amos family award in print journalism johnson elyzabeth layton award in theatre king gretchen bill and ruth mccauley scholarship fund laffin emily landis heidi polyed award for performance in organic chemistry liva sophia william j wallace award jr recipient long julie vishnu sudha saksena award in conservation biology long julie vishnu saksena beta beta beta award for outstanding service martin kelly l coleman knight award in mathematics

[close]

p. 14

mccutcheon adrian clement e dasch award for outstanding academic achievement mccutcheon adrian a bruce gill and mabel woodrow gill scholarship fund meyer oliva miriam s allison award in education mlikam amanda amos family award for broadcast journalism moody brandon matthew amy b leiendecker award in music mullen lindsay james l smith award in mathematics junior munson amanda miller family award in education ott nathan amy b leiendecker award in music pattison leah mary e sharp award in german reynolds ashley james l smith award in mathematics junior rhodes kelly mary e sharp award in german roach brianna rohozen nicholas computer science award sayre brian robert ellis smith scholarship in physics and engineering shoup jacob james l smith award in mathematics sophomore

[close]

p. 15

smith muriel george and jean schooley prize for outstanding seniors in history smith sean layton award in theatre smith tyler m wesley roper award stack kelli crc press freshman chemistry award stone leighanna william trumpeter award in psychology teas sebastian thomas lauren mary e sharp award in spanish thompson andrew h p mount award in religion turner grace mabel woodrow gill art award waldron emma warner john mary bartlett reynolds award in music warner john rivingston vocal award weppler jendy william j wallace award sr recipient whitson jeremy hugh kuhn award for excellence in academic performance or research zheng kunyu award in analytical chemistry

[close]

Comments

no comments yet