NİSAN AYI İLKOKUL VELİ BÜLTENİMİZ 2018

 

Embed or link this publication

Description

NİSAN AYI İLKOKUL VELİ BÜLTENİMİZ 2018

Popular Pages


p. 1

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI VELİ BÜLTENİ NİSAN 2018

[close]

p. 2

Değerli velilerimiz, Bu ay ki bültenimiz, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımıza yönelik hazırlanmıştır. 23 Nisan 1920'de Ankara'da TBMM'nin açılması, ilk olarak 1921'de "Hakimiyet-i Milliye Bayramı" olarak kutlandı. Öksüz ve yetim çocuklara yardım amaçlı kurulan Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 1923 yılından itibaren 23 Nisanlarda çocuklar yararına yardım organizasyonları düzenlemesi, zamanla 23 Nisan'ın "çocuk bayramı" olarak öne çıkmasını sağladı. Bu dönemde yurdun dört bir yanında düzenlenen 23 Nisan kutlamalarına da öğrencilerin gerçekleştirdiği etkinlikler damga vurmaya başladı. "KÜÇÜK HANIMLAR, KÜÇÜK BEYLER..." 1926 yılında ilk olarak "çocuk günü" olarak anılan 23 Nisan, 1927 yılından itibaren ise yaygın olarak "çocuk bayramı" adıyla kutlandı. 1929 yılından itibaren Ankara'da devlet yöneticilerinin koltuklarını bir günlüğüne çocuklara devretmesi geleneği başladı. 1935 yılında ise resmi olarak "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" ilan edildi. "23 Nisan karanlıktan aydınlığa kavuştuğumuz gündür" diyerek ulusal egemenliğin önemine vurgu yapan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ulusal egemenliğinin koruyuculuğunu emanet ettiği çocuklara, "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz" ifadeleriyle seslenmişti. Sizler ile birçok etkinlik haberi paylaşacağız. Umarım sizler de vakit ayırabilir ve öğrencilerimiz ile birlikte etkinliklere katılma fırsatı bulursunuz.

[close]

p. 3

ETKİNLİKLER Çocuklar Rengarenk Festivali Yaratıcı Kültür Kampüsü Bomontiada tarafından düzenlenen “Çocuklar Rengarenk” isimli festival; 23 Nisan 2018 Pazartesi, Saat 13:30’da başlayacak. Çocuklar Rengarenk festivalinde; dans atölyesi, çizim atölyesi, kil atölyesi, masa tiyatrosu gibi çok özel etkinlikler olacak. İstanbul Oyuncak Müzesi 13. Yaş Günü VE 23 Nisan Kutlamaları 13. yaşına girecek olan İstanbul Oyuncak Müzesi dopdolu 23 Nisan programı ile herkesi çocuk olmanın keyfini çıkarmaya davet ediyor. Program, Faber-Castell’in Yaratıcılık İstasyonu’nun kapılarını açması ile başlayacak. Bu istasyonda birbirinden renkli ve farklı malzeme ile karşılaşacak olan çocuklar özgürce yaratmanın keyfini çıkartacaklar. Sonrasında, müze ziyaretçileri yıllardır küçük, büyük herkesi kahkahalarla güldüren, Açıkgöz Kukla Tiyatrosu’nun sunduğu geleneksel oyunumuz ‘İbiş ve Arkadaşlarının Maceraları’ adlı oyunu müzenin Kış Bahçesi’nde izleyebilecekler. Kutlamalar, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Orkestra ve Korosu’nun 23 Nisan’a özel konserinin coşkusuyla son bulacak. 23 Nisan özel etkinlik programı detayı aşağıdaki gibidir. 14:00 - 15:30 Faber-Castell Yaratıcılık İstasyonu 15:30 - 16:00 İbiş ve Arkadaşlarının Maceraları Kukla Tiyatrosu 16:30 - 17:00 Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Orkestra ve Korosu Konseri Müze, 09:30-18:00 saatleri arasında açık olacaktır. Giriş ücretleri indirimli 10 TL, tam 13 TL.’dir. 23 Nisan kutlamalarına özel 0-18 yaş çocuklar müzeye ücretsiz giriş yapabilecektir. Çocuklar 23 Nisan’ın Tadını Profilo Alışveriş Merkezi’nde Çıkaracak! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla 21-23 Nisan tarihleri arasında eğlenceli ve bir o kadarda eğitici etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Profilo Alışveriş Merkezi, çocuklara unutamayacakları bir bayram coşkusu yaşatacak. MOİ Kidztival/Mall Of Istanbul Tarih: 21.4.2018 - 23.4.2018 Bilim Şenliğinde roketlerinizi yarıştırırken, Winx Perilerinin sihirli dünyasıyla tanışacak, birbirinden özel Winx hediyeleri kazanma şansı yakalayacaksınız. MOİPARK 23 Nisan Ödüllü Kostüm Partisiyle hayalinde ki kahraman olma fırsatı yakalayacaksınız.

[close]

p. 4

Hayal et. Yarat. Gerçekleştir + Selen Sonar ile Ebeveyn ve Çocuk Gelişim Atölyesi Çocukların kendi ideal dünyalarını oluşturmalarına izin verebilseydik, bu nasıl bir dünya olurdu? Bu ideal dünyayı gerçek kılmak, ona bir adım da olsa yaklaşabilmek için biz ne yapabiliriz, onlar ne yapabilir? Çocukların kendilerine, ailelerine, çevrelerine, ülkelerine ve dünyaya dair tüm hayallerini rahatça paylaşabilecekleri, o hayallere ulaşım için nelerin yapılabileceğini konuşacağımız bu atölye çalışmasında bizlere Points of You ® koçluk oyunlarının kartları yol gösterecek. Görsel çağda yaşayan yeni nesil, resimler aracılığı ile duygularını özgürce ifade ederken, aileleri de onları dinleyecek ve eşlik edecek. Şişli'de 23 Nisan Çoşkusu Müzik, tiyatro ve gösterilerle dolu programda, İllüzyonist ve jonglör Kerem Eser de Şişlili çocuklarla buluşacak. Şişli Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için dopdolu bir program hazırladı. Üç farklı yerde, 4 gün boyunca sürecek etkinliklerle çocuklar bayramlarını doyasıya eğlenerek kutlayacak. Müzik, tiyatro ve gösterilerle dolu programda, İllüzyonist ve jonglör Kerem Eser de Şişlili çocuklarla buluşacak.Şişli Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri, 20 Nisan Cuma günü saat 10.00’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde başlayacak. Şişli Belediyesi Çocuk Gündüz Bakımevleri öğrencilerinin günün anlam ve önemini belirten konuşmalarının ardından, gösteri grupları sahne alacak ve şiirler okuyacak. Etkinlikler, 21 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’te, Feriköy Sosyal Tesisleri Oyun Kitaplığı’nda gerçekleşecek Pırlangıç Grubu’nun Çocuk Şarkıları Konseri ile etkinlikler devam edecek. 22 Nisan Pazar günü saat 13.00’de Şişli Belediyesi Nazım Hikmet ve Kültür Merkezi’nde, Kofi’nin Yolculuğu isimli tiyatro oyunu çocuklarla buluşacak. Müzik ve dans eşliğinde gerçekleşecek tiyatro oyununda, Kofi’nin öğrenerek ve keşfederek büyüme hikâyesi anlatılacak. Marmara Forum Çocuk Kulübü, 23 Nisan Coşkusunu Şölene Dönüştürüyor 21, 22 ve 23 Nisan 2018 tarihlerinde 13.00 – 20.00 saatleri arasında Marmara Forum’da gerçekleştirilecek birbirinden keyifli gösteriler, dünya danslarını çocukların ayağına getirecek. Uzak Doğu’dan tropikal adalara, Hindistan’dan Aborjin Haka danslarına dek pek çok kültürü aynı sahnede buluşturan Marmara Forum Çocuk Kulübü, dansların yanı sıra özel “Bubble Show”la da miniklere unutulmaz bir bayram eğlencesi yaşatacak. Marmara Forum Çocuk Kulübü’nün dans etkinliklerine katılan çocuklardan şanslı olanlar, kendi 3D heykellerine sahip olma fırsatı da yakalayacak. Yeşil Dev Shrek, 23 Nisan’da Tüm Çocukları Madame Tussauds İstanbul’a Bekliyor Dünyanın birbirinden ünlü isimlerinin balmumundan yapılmış figürlerinin sergilendiği Madame Tussauds İstanbul, tüm çocukları 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda sevimli yeşil dev Shrek’i görmeye davet ediyor.

[close]

Comments

no comments yet