Жовтень-2017

 

Embed or link this publication

Description

Шкільна газета

Popular Pages


p. 1

Заклад освіти І-ІІІ ступенів «Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр» Випуск № 17’2017 1 Читайте у номері: Сторінка редактора. Жовтень – це вже справжня осінь………....1 Христина Богач. Поїздка у Польщу……………......2 Осіннім сонячним днем (екскурсія в парк Національного Відродження ......……….3 Тиждень фізичної культури і спорту в ТОНРЦ…..……………...4 На календарі – 14 жовтня…………………..5 75-тій річниці створення УПА присвячується…...7 Європейський день боротьби з торгівлею людьми………………….8 145 років від дня народження Соломії Крушельницької..………9 У музеї пожежнорятувальної служби.….10 У музеї національної іграшки………………...11 Фестиваль «Повір у себе» (молодша школа)……..12 У цьому місяці жовтіє і опадає листя. Це й дало привід назвати місяць жовтнем, а ще його називали грязень, весільник, хмурень, зазимник. Жовтень – пора холодних дощів, скорочення довготи дня, осіннього бездоріжжя. Перед початком зими осінь не жалкує фарби. Вітерлистобій зриває листя з дерев, і воно шелестить під ногами. Жовтень – місяць збору плодів. З північних районів прибувають чечітки, згодом – снігурі, які віщують снігопади. Линяють звірі. М’які перини з листя готують собі ведмеді, борсуки, їжаки. Гасають у дубових лісах дикі свині. Спішать нагуляти до зими якомога більше жиру. Залягають в ямах старі соми, окуні, лящі, піскарі та коропи. Іноді занадяться дрібні, мрячні дощі. Осінь справляє своє новосілля. Вона несе нам душевний спокій, світлі мрії.

[close]

p. 2

26 вересня 2017 року повернулася з Польської республіки група кременецької і тернопільської молоді з особливими потребами, а також батьки, які їх супроводжували. Вони відвідали місто Замость на запрошення директора польської Асоціації дітей-інвалідів «Крок за кроком» Марії Крул. Організувала цю поїздку громадська активістка з міста Кременця Алла Миколаївна Андрущук, яка вже давно цікавиться методами реабілітації в місті Замость. Республіка Польща має значний досвід інтеграції в суспільство людей з інвалідністю і ділиться ним із нашими спеціалістами. Тому Польщу відвідала ще одна група в складі українських лікарів та педагогів. Польські друзі ознайомили молодь та їхніх батьків з діяльністю реабілітаційного центру, де лікуються і навчаються діти з особливими потребами, а також центру, де особи з інвалідністю не лише проходять реабілітацію, а й здобувають різні соціальні навички, займаються у творчих майстернях. Крім цього група відвідала будинок, де під наглядом асистентів проживають особи з інвалідністю, які не мають родичів чи опікунів. Це справжня вілла, оточена чудовим парком та обладнана сучасною технікою, де окремо є кімнати для проживаючих і для працівників. Також, щодня організовувались екскурсійні тури по місту, де для людей на візку створені умови для безперешкодного доступу до соціальних та туристичних об’єктів, у тому числі спеціально обладнаним для цього громадським транспортом. Для учнів Тернопільського навчально-реабілітаційного центру Василя Івахова, Христинки Богач та Ярослава Лановеги ця поїздка видалась надзвичайно цікавою, пізнавальною та захоплюючою. Батьки разом з дітьми щиро вдячні керівництву Тернопільського навчальнореабілітаційного центру, організаторам та польським друзям за можливість ознайомитися з європейським досвідом методів реабілітації осіб з інвалідністю та форм соціальної роботи з ними. 2

[close]

p. 3

На календарі вже другий день жовтня. Сьогодні, у цей прекрасний, сонячний, теплий осінній день учні 1- го, 4-А і 4-Б класів були на прогулянці в парку Національного Відродження. У повітрі кружляло осіннє золоте листя і суцільним м'яким килимом акуратно лягало на землю. Повітря свіже й прохолодне. Усім здалося, що парк наповнений якимись чарівними звуками: ось тут шелестять жовто- червоні листочки, ось смішно перешіптуються між собою грибочки, над деревами різними голосами щебечуть маленькі пташки. А ось з дерева на дерево перестрибнула білка. Цікаво було нашим вихованцям на прогулянці осіннім парком. Здавалось, що сама природа раділа веселим дитячим пустощам, і дарувала їм свою осінню посмішку. 3

[close]

p. 4

Особистий чемпіонат області з легкоатлетичного кросу серед дітей-інвалідів з 4 УОРА, в якому брали участь вихованці нашої школи. Вчителі фізичної культури Семенець М.Д., Баранюк Н.З. і Футорський Р.Є. провели для учнів 5-10 класів спортивне свято «Свято м’ча». Вихователі Коцур С.В., Синишин О.Т. та вчитель фізичного виховання Футорський Р.Є. провели для учнів 3-7-х класів спортивно-розважальні ігри «Веселі старти». Вчителі фізичного виховання Семенець М.Д., Баранюк Н.З. і Футорський Р.Є. провели Перший Чемпіонат школи з гри Бочча, в якому наші вихованці продемонстрували свої найкращі якості: волю до перемоги, колективізм, взаємодопомогу та веселий настрій.

[close]

p. 5

Учні 6-го та 8-Б класів разом зі своїми вихователями Богачук Н.В., Футорським 5 Р.Є. і Менько О.О. виготовили стінгазету «Свята Покрова». Вихователі Богачук Н.В., Футорський Р.Є., Менько О.О. та педагог-організатор Метіль О.М. провели відкрите засідання Клубу «Юний патріот», приурочене Дню українського козацтва. Наші вихованці разом із завідувачем сектору відділу новітньої історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею Пукачем В.В. перегорнули героїчні сторінки виникнення, боротьби та величі армії без держави.

[close]

p. 6

Вихователі Богачук Н.В. і Футорський Р.Є. провели з учнями 5-8-их класів цікаве, пізнавальне свято «Козацькі розваги». Педагог-організатор Метіль О.М. провела для учнів 9-12 класів квест «Пропала булава». Дві команди (рої) під керівництвом Слотюка Арсена (10-А клас) та Ткачука Сергія (9 клас) змагалися за гетьманську булаву. Координаторами гри були вихователі Гуцал Л.В., Вовчак Л.І., Нечай Ю.О., Тарасова О.П., Футорський Р.Є. Переможцями квесту стали учні 10-их класів. Вітаємо їх! 6 Вихователь Мартиняк Н.В. провела для учнів 7-9-тих класів виховну годину «Бійці, чия воля сильніша за тіло», головною темою якої було те, що 30 вересня у канадському Торонто завершились «Ігри нескорених», де українська збірна у складі 15 спортсменів, ветеранів Збройних сил України, продемонструвала, хто такі нескорені і хто такий український воїн, здобувши 14 медалей: 8 золотих, 3 срібних та 3 бронзові.

[close]

p. 7

Вихователі Мартиняк Н.В., Дячук В.В. і Футорський Р.Є. разом із учнями 7-А та 7-Б класів провели загальношкільний виховний захід, присвячений 75-тій річниці створення УПА. 7 Українській повстанській армії, збройному крилу Організації українських націоналістів, цьогоріч виповнюється 75 років. Вояки, які до неї належали, боролись одразу проти двох тоталітарних держав – нацистської Німеччини та Радянського Союзу. І хоч на меті вони мали відновлення української державності, проте вважались у часи СРСР «ворогами народу» через опір поневоленню. І досі роль УПА у різних частинах України оцінюють порізному. Все ж зараз вже кожен другий українець висловлюється за те, щоби визнати ОУН та УПА учасниками боротьби за державну незалежність України. Формування і діяльність УПА – це своєрідний феномен в історії ХХ сторіччя України. Її було сформовано рухами «знизу», а не на уламках регулярної армії. У той час, коли часто партизанські формування опираються на досвід колишніх офіцерів та гроші закордонних урядів, Українська повстанська армія виникла з ОУН.

[close]

p. 8

8 18 жовтня – День, який оголошений Європейським днем боротьби з торгівлею людьми, був започаткований 18 жовтня 2007 року. Такий день необхідний для консолідації діяльності та підвищення рівня обізнаності з найдавнішим негативним феноменом – торгівлею людьми, особливо жінками і дітьми. Небайдужість громадськості до цього явища і візуалізація проблеми на глобальному рівні – запорука успішної боротьби з цією проблемою. Нагадаємо, що 17 листопада 2005 року була підписана Конвенція Ради Європи «Про боротьбу з торгівлею людьми». Декілька років опісля Європейський Парламент одностайно прийняв звіт «Стратегії запобігання торгівлі жінками і дітьми, які є вразливими до сексуальної експлуатації». Прийняття цього звіту Членами Європейського Парламенту спонукає країни – члени ЄС – вживати більше заходів для боротьби з торгівлею людьми і покращувати захист прав потерпілих осіб. Країни, що ратифікували Конвенцію Ради Європи «Про боротьбу з торгівлею людьми», вдосконалюють систему надання допомоги потерпілим за коштами державних структур, процедури розгляду судових справ, координують діяльність силових відомств у сфері протидії торгівлі людьми з боку відповідних державних установ. Людина – не товар! Цінність людського життя – не предмет торгівлі! Члени громадської організації інформаційно-правового центру «Права людини» провели заняття для старшокласників на тему: «Торгівля людьми ближче, ніж може здаватися».

[close]

p. 9

Соломія Крушельницька – славетна українська співачка, що своїм талантом підкорила увесь світ. Після кожної прем'єри критики давали українській оперній співачці новий театральний псевдонім. Її називали неперевершена Аїда, найпривабливіша Батерфляй та єдина у світі Джоконда. Перемоги в житті не мають бути надто частими. Це може розслабити. А вона цього допустити не могла: строгий розклад, поміркована їжа, заборона давати волю своїм забаганкам. У день виступу, шануючи голос, Соломія Крушельницька ні з ким не розмовляла. У театр вона приїздила за 2 години до вистави й сама себе гримувала. Ані натяку на гординю чи марнославство. Оберігаючи свою самостійність, вона навіть навчилася керувати автомобілем, у той час – це міг робити рідко який чоловік. Не сприймала вона й залицянь мільйонерів. Ті або пропонували збудувати для неї окрему оперу, або ще гірше – просили кинути професію. Натомість вона одружилась з італійським адвокатом Чезаре Риччоне. Він не висував умов і не встановлював обмежень. Співачка не допускала, аби хтось неправильно вказав її походження, тож після своїх концертів часто знайомила публіку з українськими народними піснями. У 1939 році після смерті чоловіка повернулась в Україну, а коли розпочалась Друга світова – кордони закрили. Поїхати до Італії забороняли, більше того, власний будинок у Львові конфіскували й довго не давали радянське громадянство. Останній концерт відбувся у Львівській філармонії. На сцену вже з паличкою вийшла Соломія Крушельницька, аби востаннє зачарувати своїм голосом. Співачці було 77 років. 2 жовтня учні 8-А, 10-А і 10-Б класів разом із батьками та вихователями (Вовчак Л,І., Місінович О.В., Нечай Ю.О.) відвідали драматичний театр, де переглянули концерт, присвячений 145-річчю від дня народження видатної співачки Соломії Крушельницької. 9

[close]

p. 10

Вже майже 28 років у нашому місті діє пожежно-технічна виставка, створена у 1988 році на базі Відділу державної пожежної охорони (сьогодні Управління ДСНС України у Тернопільській області). Під час екскурсії відвідувачі дізнаються історичні факти про зародження, становлення пожежно-рятувальної служби у нашому краї та про сучасну роботу підрозділів ДСНС. За допомогою різноманітних експонатів, макетів та діорам вони мають змогу поринути в історію створення пожежної охорони та познайомитися з сучасною пожежною автоматикою, технікою та устаткуванням, дізнатися, як у приміщеннях розповсюджується полум’я та ознайомитись з наслідками пожеж, зрозуміти загальні принципи роботи блискавкозахисту, систем інженерного протипожежного захисту тощо, отримати інформацію про протипожежну агітацію та пропаганду. Екскурсанти мають змогу побачити копію Микулинецької фігури Святого Флоріана, який вважається покровителем вогнеборців та захисником від вогненної стихії, переглянути фотовітрини зі світлинами ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС та працівників пожежної охорони, нагороджених медаллю «За відвагу на пожежі», та багато іншого, зблизька оцінити бойові будні професійних рятувальників та роботу підрозділів місцевої пожежної охорони. 10 Вихователі Марцінів І.П., Дячук В.В. і Мартиняк Н.В. разом зі своїми вихованцями відвідали цікаву, пізнавальну екскурсію до музею державної пожежно-рятувальної частини-2 ГУМНС України в Тернопільській області.

[close]

p. 11

Вихователі Тарасова О.П., Вовчак Л.І., Менько О.О., Бобровська Н.М. і Місінович О.В. подарували своїм вихованцям чудову подорож у казкове дитинство. Десятки етнічних ляльок оселилися на полицях поміж книжок у музеї національної іграшки, що діє при Тернопільській дитячій бібліотеці №5. Музей насправді відкрили для того, щоб у дітей було бажання читати. Лялька, на думку бібліотекарів, допомагає пізнати книжку. Усі експонати музею етнічних ляльок – ручної роботи. Тут є багато робіт тернопільських лялькарок: Зоряни Удич, Людмили Павлової, Алли Шушкевич і Галини Дудар. 11

[close]

p. 12

Фестиваль «Повір у себе» – свято особливе. До нього наполегливо готувалися наймолодші учні нашої школи. Кожен номер святкової програми не просто талановитий, а щирий, підготовлений з великою віддачею і натхненням. На дитячому святі було усе: відкриття талантів, радість, щирі оплески, подарунки. 12

[close]

Comments

no comments yet