Березень-2017

 

Embed or link this publication

Description

Шкільна газета

Popular Pages


p. 1

Заклад освіти І-ІІІ ступенів «Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр» 1 Випуск № 15’2017 Читайте у номері: Сторінка редактора Перший день весни...…..1 Чого Ви не знали про весну…………………….2 Історія Міжнародного жіночого дня……………3 8 Березня у світі………..4 10 фактів про Т.Г.Шевченка…………..5 Український вінок – краса і традиції сплелись воєдино…………………7 Збережемо квітипервоцвіти…………….11 У випуску використано матеріали з Інтернету, дитячого порталу Пустунчик, сайту хорошого настрою fishki.net. Друзі, вітаємо усіх із початком ВЕСНИ! Довгоочікувану весну прийнято було зустрічати ще за часів язичників. Традиція вшанування весни, яку уособлює прекрасна дівчина, збереглася і до наших часів. Першого березня відзначається надзвичайно світла та радісна подія — свято приходу весни. Легенда свідчить, що колись Сонце зійшло на землю в образі прекрасної Діви. Але злий Змій закрив красуню в своєму палаці. І в цю мить все навколо змінилося: замовкли птахи, перестали веселитися діти, світ став похмурим і сумним. Врятувати Сонце зважився тільки один Молодець. Він шукав палац, в якому захована Дівиця, цілий рік. У нерівній боротьбі Юнак переміг Змія та визволив Сонце. Після цього ожила вся природа, але цього вже не зміг побачити Молодець, оскільки був смертельно поранений. Його кров капала на білий сніг, який поступово починав танути. І на цьому місці виросли прекрасні проліски. Сьогодні, під час свята приходу весни, прийнято розповідати цю легенду. Незмінними атрибутами цього дня є квіти, зокрема проліски, які стали вісниками приходу весни. А ще початок весни — особливий період для кішок. Всесвітній день котів традиційно відзначається в перший день весни – 1 березня. Початок весни – особливий період для кішок. Саме тому люди вшановують своїх улюбленців у перший день березня. Кішка – це найближча до людини тварина. Наука, яка займається вивченням цього виду тварин, твердить, що кішки є надзвичайно розумними створіннями, багато в чому перевершують собак. Вважається, що кішки не приносять кинуту їм палицю, як це роблять собаки, лише тому, що вони не вважають цю роботу своїм обов'язком. Святкування дня котів влаштовують для 36 видів цих тварин, які знаходяться поруч із людиною у всіх куточках землі. Кожна кішка має свій особливий характер. Ці тварини вимагають поваги до себе, оскільки відчувають себе рівними з людиною. Всесвітній день котів — це ще один привід попестити свого улюбленого домашнього вихованця, адже всі коти, без винятку, дуже люблять ласку і тепло. Якщо забезпечити їм комфортне життя, повне турботи і ніжності, тоді кішки обов'язково подарують своїм господарям своє приємне муркотіння.

[close]

p. 2

Стоголосе диво — весна… Дзвінкими потоками лоскочуть землю струмочки, безтурботно щебечуть пташки, все навколо радіє, цвіте і пахне. З яким нетерпінням щороку чекаємо ми на цю пишноволосу красуню! Давайте нагадаємо весні, що час вже завітати до нас у гості, та почитаємо цікаві факти про найпрекраснішу пору року, пору натхнення, відродження і краси. Чи знаєш Ти, друже, як швидко крокує планетою весна? Уважно спостерігаючи за цвітінням квітів, допитливі вчені визначили, що швидкість руху весни — 50 кілометрів на день… 2 Щороку в Індії відзначають свято на честь приходу весни — Holi. Це, мабуть, найяскравіший весняний фестиваль у світі, адже все навкруги сяє барвами веселки. Святкування проходять гамірно та надзвичайно весело. За традицією, учасники фестивалю спочатку сиплють один на одного кольоровий порошок, а потім всі дружно обливаються підфарбованою водою. Чи замислювався Ти над тим, що не всі зустрічають весну в березні/квітні/травні? В Австралії, Аргентині та на Мадагаскарі весна починається у вересні. Астрономічна весна в Україні наступає 20 або 21 березня — у день весняного рівнодення. Доведено: навесні люди дихають на одну третину частіше, аніж за аналогічний період осені. У Женеві (Швейцарія) прихід весни оголошують лише з «дозволу» офіційного каштану, який росте під вікнами кантонального уряду. Захоче дерево впустити весну в місто — розпустить листочки, а ні — офіційна весна нізащо не наступить. Щоправда, каштан не дуже вередливий, і, як правило, сповіщає про прихід весни у березні. Та були випадки, коли дерево зацвітало напередодні Нового року (29 грудня 2002), або взагалі цвіло двічі на рік — спочатку в березні, а потім у жовтні (2006). А от наші предки сповіщати про прихід весни довіряли зозулі. Долетить із лісу загадкове «ку-ку» — от і весна настала. Першими весну відчувають корені рослин. Вони починають активний ріст вже за температури +7°C.

[close]

p. 3

Що приносить нам весна? Тепло, гарний настрій, перші квіти і ... багато-багато свят! І одним із найулюбленіших свят не лише українців, а й багатьох інших народів є 8 Березня. А що ми знаємо про історію цього свята? Хто і коли почав його відзначати? А, головне, чому? 3 Пропонуємо перегорнути кілька сотень сторінок світової історії назад. І що ж ми там бачимо? Перського царя Ксеркса і його дружину Есфір. Цариця приховувала своє єврейське походження, але все-таки ніколи не забувала про свій народ. Саме Есфір, будучи царицею, врятувала єврейський народ від знищення. І сьогодні, вшановуючи її, єврейський народ відзначає свято Пурім, яке досить часто збігається із святкуванням 8 Березня. Перегорнувши ще кілька сторінок, ми потрапляємо в Давній Рим. І знайомимось там із матронами, вільнонародженими жінками, яким цього дня дарували подарунки. Навіть рабині отримували подарунок — вихідний день! Наступною важливою датою в історії цього свята є 8 березня 1857 року, що стала символом боротьби жінок за свої права, за рівність жінок та чоловіків. У Нью-Йорку (США) була проведена демонстрація працівниць швейних і взуттєвих фабрик. Жінки відстоювали своє право на 10-годинний робочий день, «сухі» робочі місця і збільшення заробітної плати. Вже в 1910 році в березні була проведена схожа акція. Її лідером стала Клара Цеткін. Саме вона і вважається основоположницею свята 8 Березня.

[close]

p. 4

Нещодавно ми дізналися дещо таке, що нас дуже вразило! Це стосується традицій святкування 8 Березня в різних державах. Виявляється, далеко не всі країни відзначають цей день, а деякі навіть вихідного не мають. Ось візьмемо, наприклад, Німеччину. Там в різні періоди історії свято то відзначалося, то про нього забували. Сьогодні ж німці так само, як і французи, вшановують жінок у День матері. Крім того, у Франції прийнято вітати дівчаток у День Святого Валентина. 4 А от наші сусіди поляки не забувають привітати своїх дружин, сестричок, подруг, бабусь у Міжнародний жіночий день. Але все-таки вихідного дня у них немає. Вони всі дружно йдуть до школи, на роботу чи у своїх справах і лише вечором за святковою вечерею можуть привітати любих жінок. Напевно, найбільше нас вразила серйозність святкування 8 Березня у В'єтнамі. А все тому, що ще дві тисячі років тому там відзначали День пам'яті сестер Чинг, які мужньо боронили свою батьківщину. Сьогодні ж це вшанування припадає на свято 8 Березня. У Болгарії ставлення до цього свята неоднозначне. Навіть самі жінки досить часто про нього забувають або й, навіть, свідомо відмовляються від святкування. Але є й такі, що не нехтують зайвою нагодою привітати своїх коханих, матусь чи сестричок. Для італійців та литовців 8 Березня не має статус державного. Але в Італії кожного року в цей день жінки збираються великими компаніями і весело проводять час. А от литовці більш пасивні. І святкує там лише російськомовне населення. Китайське 8 Березня відбувається дуже непомітно і тихо. Уявляєте, у них не прийнято дарувати такий традиційний подарунок, як букет живих квітів. Тому 8 Березня на вулицях Китаю можна зустріти лише метушливого іноземця в пошуках троянд, нарцисів чи тюльпанів. Неабияке значення має святкування 8 Березня для кубинців. Вони влаштовують гучні гуляння, щоб виразити свою любов, вдячність, повагу і шану до матері, жінки, сестри...

[close]

p. 5

9 березня – день народження Тараса Григоровича Шевченка 5 1. Тарас Шевченко протягом життя був «душею компанії», любив сміятися і вмів розвеселити навіть незнайомих людей. 2. Основна освіта Тараса Шевченка тривала лише два роки. Її він здобув у церковно-приходській школі. 3. Тарас Шевченко завжди з любов’ю згадував той випадок, коли малим пішов шукати «залізні стовпи», що «підпирають» небо, і заблукав у полі. Чумаки, зустрівши хлопця, забрали його з собою і ввечері привезли до Кирилівки. 4. Тарас Шевченко був викуплений з кріпацтва за 2500 рублів. Задля цього художник Брюллов написав портрет Жуковського і продав його. Здобувши свободу, Тарас Григорович вступив до Академії мистецтв. 5. Першим коханням молодого Шевченка була Оксана Коваленко, його ровесниця. Родичі закоханих були впевнені, що молоді одружаться. Але надії були марними — Тарас мусив поїхати до Вільна. Усе своє життя Шевченко згадував ту дівчину, яку колись кохав.

[close]

p. 6

6. Останнім коханням поета була 19-річна дівчина Лукерія Полусмак, яка наймитувала в Петербурзі. Простакувату дівчину Тарас зваблював дорогими подарунками, але вона не захотіла залишити столичного життя й переїхати в Україну, щоб жити в селі. Покинула поета й вийшла заміж за перукаря Яковлева. І лише 1904 року, після смерті свого чоловіка, Лукерія ЯковлеваПолусмак, залишивши дітей в Петербурзі, приїхала до Канева і щодня приходила на могилу Шевченка. 7. Улюбленим напоєм Тараса Шевченка був чай, а улюбленою їжею були: справжній український борщ, «затертий пшонцем і затовчений старим салом», вареники з сиром з грубої гречаної муки та такі ж самі галушки. Не байдужим Кобзар також був і до рибних страв. 6 8. Тарас Шевченко був відомим модником, любив дорогий одяг і дуже легко витрачав на нього гроші. 9. Коли Тараса Шевченка відправили у заслання до Оренбурга, йому заборонили займатися творчістю. Однак цю заборону він ігнорував. Саме в Оренбурзі Тарас Григорович написав більшу частину своїх повістей. 10. Останні дні свого життя Шевченко провів у Петербурзі. Поховали його на Смоленському кладовищі. Проте за день до своєї смерті, у свій день народження, 9 березня, поет попрохав свого вірного друга Григорія Честахівського, щоб у разі його смерті похорон відбувся у місті Канів. Останнє бажання видатного митця виконали лише через два роки.

[close]

p. 7

Сплетений із пахучих трав та ніжних квітів, прикрашений барвистими стрічками і наділений магічним змістом, український вінок — один із найдавніших символів нашої країни. Дізнаймося більше про цю стародавню етнічну прикрасу, яка лежить в основі національної самобутності українців. Неможливо уявити україночку без яскравого віночка на голові. А чи знаєш Ти, друже, як правильно плести вінок? Про особливості підбору квітів та стрічок для вінка, про його історію, символіку та захисну силу сьогодні ми розповімо. 7 ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОГО ВІНКА. ДАВНЬОСЛОВ’ЯНСЬКИЙ ВІНОК Оспіваний у піснях та оповитий легендами, український вінок має багатовікову історію. Вперше про вінок згадується за часів шумерської культури — ХІІ-ІІІ ст. до н.е. Нащадки шумерів, представники культури шнурової кераміки, залишили наступним поколінням чимало символів, серед яких міфічний знак богині Інанни — Іштар, що означає «ясне небо». Складається він із вінка — кола і вплетеної в нього стрічки, що створює два кінці, а також із шестипроменевої зірки в центрі. Цікаво, що такий самий знак зображений на саркофазі Ярослава Мудрого в Софії Київській (ХІІ ст.). Дослідники вважають, що український вінок — це спрощений знак Інанни, немов побажання мирного, ясного неба над головою того, хто його носить, оберіг від злих сил та нещасть. У часи Античності вінок вважали символом щастя і таланту. Ним увінчували переможців, під час проголошення промов його вдягали оратори, ним прикрашали священні предмети. Був вінок і символом скорботи. Наші предки розуміли, що основна частина тіла людини, якою вона розуміє світ і впливає на нього, — це голова, тож створювали для неї вінки-обереги, які берегли від зурочень та недобрих чар. Не дивно, що на стародавніх зображеннях жінки-Богині вона у головному уборі з квітів, трав, зілля та віття. Цікаво, що в різних регіонах України вінок називали порізному: на Поділлі — коробуля, лубок, на Чернігівщині — теремок, на Гуцульщині — плетінь, косиця, на Переяславщині — гібалка тощо. Існували й загальнослов’янські назви — вінок, вянок, перев’язка, чільце.

[close]

p. 8

ПІДБИРАЄМО ТРАВИ І КВІТИ ДЛЯ ВІНКА Друже, а чи відомо Тобі, що вінок має складатись не більш ніж з 12-ти квітів? Зазвичай вінок робили не надто пишним, аби він охайно прилягав до голови. З давніх-давен вінок був книгою душі молодої дівчини: мовою квітів вона висловлювала свої почуття, виражала душевний стан і «розповідала» про події, що відбулися у її житті. КВІТИ-СИМВОЛИ, ЯКІ ТРАДИЦІЙНО ВПЛІТАЮТЬ У ВІНОК: мак — квітка мрій, символ родючості, краси та молодості; цвіт вишні та яблуні — материнська любов та відданість; ромашка — символ ніжності, вірності і кохання; соняшник — символ відданості й вірності; м’ята — оберіг дитини та її здоров’я; волошки у віночку — символ людяності; ружа, мальва і півонія — символи віри, надії, любові; материнка — символ материнської любові; калина — краса та дівоча врода; лілея — дівочі чари, чистота, цнота; дев’ятисил — корінь дев’яти сил, який зміцнює та повертає здоров’я; безсмертник — символ здоров’я, загоює виразки і рани; хміль — гнучкість і розум; польовий дзвіночок — символ вдячності. Для надання віночку особливої магічної сили, у нього вплітали полин — найголовнішу з трав, буркун зілля — символ вірності та листя дуба — символ хоробрості та сили. Проте найміцнішим оберегом був і лишається барвінок, що символізує безсмертя людської душі, є зіллям кохання та дівочої вроди. Ходили чутки, що варто лише юнакові та дівчині з’їсти листочок барвінку, як між ними раптово спалахне палке кохання. 8 А от «нечисте» зілля — вовчі ягоди, папороть, дурман — вплітати у вінок категорично заборонялося. Неприйнятною вважалась під час плетіння вінків і присутність хлопців. Восени, коли різнотрав’я відцвітало, вінки плели із золотавого листя, а взимку — зі штучних або воскових квітів. Останні плели здебільшого черниці при монастирях і продавали на київських базарах. Штучні вінки було прийнято купувати до шлюбу в якості весільних. Іноді квіти у такому вінку переплітали зеленим барвінком та додавали пташине пір’я.

[close]

p. 9

ЩО СИМВОЛІЗУЮТЬ СТРІЧКИ У ВІНКУ? Надзвичайно цікавими є відбір, поєднання кольорів та розташування стрічок у віночку. Заквітчану голову молодої дівчини могли прикрашати стрічки 12-ти кольорів. Кожен із них служив красуні лікарем і оберегом, захищав волосся від злих очей. Стрічки підбирали за довжиною волосся дівчини і робили їх ледь довшими за косу, аби сховати її серед барвистих кольорів. 9 У центрі вінка зав’язували світло-коричневу стрічку. Вона символізувала землю-годувальницю. По обидва боки першої стрічки зав’язували жовті — символ ясного сонечка. Далі — світло-зелені й темно-зелені — краса та молодість. А тоді — блакитні та сині — символи неба і води, що наділяють силою та міцним здоров’ям. Потім йшла жовтогаряча — символ хліба, фіолетова — мудрість, малинова — щирість, рожева — символ благополуччя та достатку. Якщо віночок прикрашали маки, дівчата оздоблювали його червоною стрічкою — символом магічності та печалі. Білі стрічки зав’язували на вінок, лише коли вони були вишиті: на одній — сонце, на другій — місяць. Чисту стрічку вплітати у вінок було не прийнято, адже така означала тугу за померлими. Косу та вінок сироти прикрашали блакитні стрічки. Перехожі обдаровували її хлібом та грошима, бажали щастя і добробуту. На знак вдячності сирота дарувала милосердним добродіям стрічку зі свого вінка. ВИДИ УКРАЇНСЬКИХ ВІНКІВ Розмаїття українських вінків просто вражає: магічні, звичаєві, ритуальні та вікові — разом більше 77 видів. Уперше дівчинці плела вінок її матуся, коли малій виповнювалося три роки. Ненька сім днів купала віночок у вечірній росі, вплітала чорнобривці, ромашки, барвінок та незабудки, а по тому ховала до скрині. Одягали вінок на Спаса, простягаючи дівчатці яблучко, і примовляли: «Здоровому тілу — здоровий дух!» А коли малечі виповнювалося чотири, їй плели особливий вінок: усі пелюстки вплетених у нього квітів розсікали, оздоблюючи вінок листям яблуні та безсмертником. Дівчинці шести років плели вінок із волошок та маків, щоб оберігали сон та стерегли думки. Семирічним дівчатам вплітали у вінок квіти яблуні. «Мати-яблуне, дядино моя, не жалій здоров’я і долі дитині» — урочисто промовляв батько, торкаючись вінком голови донечки.

[close]

p. 10

Дівчатка старші 13 років плели віночки кохання. Традиційно їх прикрашали ромашки, вусики хмелю, цвіт вишні та яблуні. Спереду вінок оздоблювали розкішним гроном калини. А от засватана дівчина одягала вінок із барвінку, шавлії, м’яти й інших лікарських трав. Весільний вінок був призначений захищати дівчину від злих очей та виготовлявся з барвінку, рути, шавлії, ружі тощо. Іноді, щоб посилити захисну функцію вінка, листочки барвінку змащували часником та медом, а у вінок доплітали перець, червоні нитки, цибулю, монети, овес. 10 На Житомирщині до 1970-х років існував звичай кидати подругам нареченої не букет, а вінок, передаючи шлюбну естафету одній із дружок. Котра спіймає — тій скоро і під вінець іти. На Дніпропетровщині у 1960-х молодим вінок надягали на зап’ястя, поєднуючи воєдино їхні долі. Коли дівчині не щастило у коханні, вона плела вінок надії — з польових маків та волошок. Іноді такий вінок дарувався несміливому хлопцю у якості освідчення. Вінок відданості плели з волошок та любистку. Козак брав його з собою в дорогу і вже напевне знав: удома його люблять і чекають. На жнива виплітався вінок із збіжжя. Найчастіше честь нести такий вінок до села випадала молодій, працьовитій дівчині, котра от-от мала вийти заміж. Традиції плетіння українського вінка сягають глибокої давнини. Яким би не був привід створення цього барвистого оберегу, його завжди виплітали з особливою дбайливістю і трепетом, адже в основі українського вінка — любов до природи, шана до рідної землі.

[close]

p. 11

Первоцвіти називають першою усмішкою весни. Саме вони, ніжні й тендітні, першими відчувають ще не зовсім теплі, але вже приємні промінчики весняного сонечка. І як прикро, що деякі з цих квітів на межі зникнення. Поговоримо про це? ЧОМУ ПЕРВОЦВІТИ ТАК РАНО ЦВІТУТЬ? 11 Первоцвіти цвітуть тоді, коли ще на деревах немає листя. Так сонячні промінчики безперешкодно потрапляють аж до самої землі, «не заплутуючись» у кроні дерев. Вони будять перші квіти, аби ті скоріше прокинулися. Оскільки навесні починає танути сніг, первоцвіти отримують достатню кількість вологи. Думаю, Ти звернув увагу, наскільки красиві ці квіти, з яскравим забарвленням. Це не може не привертати увагу комах, які дуже голодні, бо теж щойно прокинулися. ЩО БУДЕ, ЯКЩО ЗРИВАТИ ПЕРВОЦВІТИ? Ти, мабуть, не раз помічав, як на початку весни бабусі починають продавати невеличкі букетики із ранніх весняних квітів. Чи ж можемо ми уявити, що одного теплого весняного дня люди не побачать на ринку жодного такого букетика? Гайнуть у ліс — а там теж квітів немає. А все тому, що чимало видів первоцвітів занесені в Червону книгу України. І як би не прикро було це визнавати, але ці тендітні рослинки на межі зникнення. Коли хтось хоче зірвати квітку, то, звичайно ж, обирає найкращу і найбільшу, а значить — здорову. Суцвіття, що залишилися, нездатні сформувати недеформоване, стійке до хвороб і шкідників насіння. Крім того, зривання квітки пошкоджує цибулину і насіння: у рослинки утворюється своєрідна «ранка», і в неї можуть потрапити бактерії. Ти знаєш, що поживні речовини рослинка отримує завдяки фотосинтезу, що проходить у листочках. Якщо зірвати їх, цибулина вже не зможе отримати запас сил до наступного року. Для багатьох комашок перші квіти весни є джерелом живлення. Неважко здогадатися, що буде з метеликами, бджілками, іншими комашками, коли зникнуть первоцвіти. Чимало з них захищають ліс від шкідників, і якщо їх не стане, нікому буде «лікувати» дерева.

[close]

p. 12

ПЕРВОЦВІТИ, ЗАНЕСЕНІ ДО ЧЕРВОНОЇ КНИГИ УКРАЇНИ Більшість первоцвітів України занесено до Червоної книги. Це означає, що їх ні в якому разі не можна зривати, а тим більше купувати у бабусь. Пропонуємо Тобі переглянути добірку первоцвітів, що є на сторінках Червоної книги і переконатися, які ж вони красиві й уже своїм виглядом просять зберегти цю красу. Підсніжник звичайний Існує думка, що підсніжник — це перша квітка, що виросла на Землі. За однією з легенд, коли Адама і Єву вигнали з раю, вся земля була покрита снігом. Єві було так холодно, що вона навіть заплакала. Тоді кілька сніжинок перетворилися на ніжні білі підсніжники. Відтоді ця квітка є символом надії та світлого майбутнього. Шафран Гейфеля (крокус) Легенда розповідає, що якось бог Гермес метав диск — у Греції це було популярне заняття. Та під час останнього кидка він помилився – і диск випадково вдарив його найкращого друга Крокуса. Гермесу було настільки важко з цим змиритися, що він благав богів якимось чином зберегти пам'ять про друга. Тоді ж на місці загибелі Крокуса виросли квіти, такі ж красиві, як і воїн. Морозник кавказький У часи Середньовіччя люди вірили, що морозник береже від злих духів та поганих чарів. У Англії навіть існував звичай висаджувати морозник біля порогу, щоб він захищав будинок від нечисті та заклинань. 12 Зозулині черевички справжні Лишень поглянь, яка незвичайна ця квітка! Недаремно вона вважається однією з найкрасивіших орхідей України. Уважно придивись — і Ти помітиш, що вона справді схожа на черевичок. Легенда розповідає, що під час татарських набігів жила в одному селі дівчина Зозуля, яка зналася на рослинах. Одного разу отруйна стріла потрапила в серце її коханого. Чим тільки дівчина не намагалася його вилікувати, та все було марним. Але, на щастя, натрапила якось Зозуля на незвичайну рослину з чудернацькими квітами. Саме вона і повернула сили молодому парубкові. От і назвали ті квіти зозулиними. Цибуля ведмежа (черемша) Із цією квіткою пов'язана цікава й кумедна легенда. Вирішили якось мисливець і ведмідь жити в мирі та й почали в гості один до одного ходити. І дуже вже подобалися мисливцю страви ведмедиці, але ведмідь запевняв, що ніякого секрету немає. Вирішив мисливець піти на хитрість і відправив дружину до ведмедиці, а та й розвідала таємницю. Виявилося, що страви були такі смачні, бо ведмедиця додавала до них черемшу. Ведмідь образився на мисливця, і вони знову почали ворогувати.

[close]

Comments

no comments yet