Лютий-2017

 

Embed or link this publication

Description

Шкільна газета

Popular Pages


p. 1

Заклад освіти І-ІІІ ступенів «Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр» 1 Випуск № 14’2017 Читайте у номері: Сторінка редактора Хто ж він – святий Валентин?................. …..1 День закоханих. Традиції з усього світу……………………..2 Наш світ «не нашими очима»…………………..4 «Жив-був пес»: як українське село надихнуло на шедевр…..6 Молоко в різних культурах……………….8 Дев’ять людей, які у віці до 30 років вже вершили історію…………………10 Чи довго до весни?.......12 У випуску використано матеріали з Інтернету, дитячого порталу Пустунчик, сайту хорошого настрою fishki.net. ВІТАЄМО УСІХ ІЗ ДНЕМ СВЯТОГО ВАЛЕНТИНА! Хто ж він — святий Валентин? Покровитель закоханих – ось що кожен може сказати про святого Валентина. А ще? Легендарна особа, завдяки якій з'явилося свято 14 лютого, і досі залишається для нас таємничою. Спробуймо дізнатися більше. 14 лютого – День Кирила і Мефодія Так-так, саме їх у цей день згадує католицька церква у першу чергу. Це записано у Римському Мартирологу – книзі, де вказано, на яку дату припадає вшанування тих чи інших святих. Валентин там – на другій сходинці. Якщо ж точніше, то в цей день Мартиролог згадує двох святих Валентинів. Один був священиком і лікарем, що працював у Римі; його стратили під час гонінь на християн 14 лютого. Інший Валентин – єпископ із Терні (місцевість неподалік від Рима), що теж був страчений за свою приналежність до християнської релігії. Обидва Валентини жили майже в один і той самий період, у тому самому місці, і загинули теж однаково. Тож їх нерідко плутали. Хтозна – може бути навіть таке, що насправді вони – одна й та сама особа. святого Валентина Римського стратили саме 14 лютого, а ось покровителем закоханих вважають однозначно святого Валентина із Терні. От візьми і розберись! Дню Валентина – вже 15 століть! Папа Геласій І присвятив Валентину день 14 лютого у 496 році. Та зробив він це не просто так. Річ у тім, що якраз у той період язичники святкували «луперкалії» – свято родючості й материнства. Для християн, що прагнули витіснити язичництво, «луперкалії» асоціювалися передусім із розпустою. Тож потрібно було протиставити їм інше свято – теж присвячене коханню, проте піднесеному, високодуховному. День святого Валентина – це гарне і добре свято. Бо ж назване воно на честь християнського мученика, який понад усе цінував любов, терпимість і вміння залагоджувати суперечки. Тому й ми маємо розуміти, що найголовніше в цей день – не дорогі сюрпризи чи вечері при свічках, а тепло, довіра і радість близької людини.

[close]

p. 2

14 лютого, День Святого Валентина або День закоханих, – улюблене свято величезної кількості людей. Не дивно, адже кожному властиво закохуватися, любити, мати симпатії, говорити про свої почуття… Багатьом не вистачає сміливості, щоб відкрити серце тому, заради кого воно б’ється. Але у цей святковий день, навіть найбільш боязкі готові зізнаватися у коханні, співати серенади, дарувати валентинки… І так по усьому світу! Безліч шалено закоханих стурбовано метушаться в пошуках квітів, подарунків, валентинок. Чимдуж поспішають на побачення, а по дорозі намагаються підібрати ті заповітні особливі слова для своєї особливої людини!.. Про особливості святкування в Україні, мабуть, не варто багато говорити, а от що «витворяють» у цей день закохані в інших країнах, напевно, цікаво. Ось що робили найбільші англійські романтики в середньовічні часи. Юнаки писали на шматочках пергаменту імена дівчат, кидали їх в шапку і тягнули жереб. Кого витягнув – то і є твоя Валентина на цілий рік, співай їй пісні, читай вірші і захищай… Жителі Уельсу були більш практичними. Вони для коханих вирізали дерев’яні ложки, прикрашали їх сердечками, замочками і ключиками. В Америці коханих на початку ХХ століття вітали марципанами. Так було допоки не розвинулося виробництво карамелі і цукерок. Якою ж почувалася щасливою дівчина, коли отримувала в День Святого Валентина від свого коханого цукерку, підписану її іменем або теплими словами про його сильні почуття до неї. Карамельки були двоколірні: червоні з білим, що символізувало пристрасть і чисте кохання. Знову повертаємося до Європи, до суворої Німеччини, де кохання розцінюють як певну форму божевілля, і закохані відповідно – божевільні, Валентин же – покровитель останніх. За звичаєм, німці прикрашають психіатричні лікарні червоними стрічками та повітряними кульками. Тому, якщо раптом 14 лютого Ти будеш в Німеччині і побачиш будівлю, прикрашену саме таким чином, не сумнівайся – це психіатрична лікарня! Отакі вони, ці дивні німці! Кардинально іншими є традиції цього свята у пристрасних французів. Саме вони започаткували валентинки – любовні листівки з чотиривіршем. На подарунках в честь цього свята справжні французи не економлять, даруючи коштовності та інші дорогі подарунки. 2

[close]

p. 3

Поляки цього дня проявляють свою релігійність і по можливості відвідують Познанську метрополію, де, якщо вірити переказам, покояться мощі Святого Валентина. Поляки просять у Валентина допомоги і благословення і усім серцем вірять, що він пошле їм справжнє кохання або ж допоможе зберегти те, яке вони вже мають. В Італії День Святого Валентина називають «солодким днем» – от і дарують закохані один одному смачні солодкі подарунки. І тільки спробуй явитися цього дня до своєї милої без подарунка!.. 3 А датчани, виявляється, романтики ще ті!.. Вони готуються до свята заздалегідь: обирають найгарніші квіточки білого кольору, засушують їх, а у святковий день відправляють такий романтичний подаруночок своїй коханій. Навіть стримані японці цього дня здатні на неочікувані прояви своїх почуттів. Вони влаштовують змагання на найгучніше привітання у коханні. От тільки чомусь свято це більше стосуються чоловіків, таке собі 8 березня для сильної статі. І подарунки дарують саме їм. Найчастіше в якості подаруночків використовують шоколад та шоколадні цукерки А от у Саудівській Аравії святкувати День закоханих – заборонено! Уяви собі: в цей день суворо забороняється продавати плюшевих ведмедиків, сердечка, червоні троянди та інші традиційні для цього свята подарунки. На щастя, ми живемо в Україні, а у нас святкування Дня закоханих не те що не заборонено, а навіть заохочується! Тому зі святом усіх! Святкуйте, вітайте, даруйте подаруночки!

[close]

p. 4

Різні тварини бачать світ по-різному, і іноді ця різниця просто вражаюча! 4 Учені довгий час вважали, що собаки бачать світ чорно-білим. Але ні! Наші домашні улюбленці розрізняють різні кольори, хоча і не усі, що доступні людині. Вони плутають червоний із зеленим (тому що «не бачать» червоний) і, цілком можливо, не побачать жовтий м’ячик на зеленій траві. Зате сірий представлений в «асортименті» набагато більшому, ніж у нас. Те, що ми називаємо периферійним зором, у собак розвинене набагато гостріше, ніж у людини (порівняйте 2500 – у них і 1800 – у нас). Собаки бачать вночі краще за людину в три-чотири рази. На догоду універсальності принесена гострота зору. Якби ми вирішили зводити собаку до окуліста, вона змогла б розібрати лише третій рядок, а людина з хорошим зором може прочитати десятий. Собака також не зможе сфокусувати погляд на предметі прямо перед носом, зате без зусиль відстежить політ качки за 800-900 м. Той же об’єкт, але вже нерухомий, тварина помітить лише з 600 м. Зіниці кішки міняють форму і розмір залежно від кількості світла в навколишньому просторі. Вдень оченята перетворюються на вертикальну щілину, а вночі стають «мисками», та ще й світяться. Цьому є цілком наукове ґрунтування. Якщо говорити звичною мовою, то ми бачимо не поглинене зіницями світло, яке за допомогою спеціального шару клітин – тапетума – перенаправляється на сітківку. Зір у кішок кольоровий, тваринка бачить менше кольорів, ніж людина, але більше, ніж собака. Блакитний, зелений і сірий є переважаючими в їхній палітрі, але також видно кішкам фіолетовий, жовтий і білий, хоча останні два кольори вони можуть плутати. А ось помилуватися відтінками червоного, коричневого і помаранчевого для кішок не представляється можливим. Днем мурки бачать гірше за людину, навколишні картинки змащені, хоча кут охоплення перевищує людський і складає 2700. Зате вночі котячі очі в шість-вісім разів ефективніші за наші. І хоча на відстані, що перевищує 6 м, короткозорі коти бачать дуже слабо, їх рухи неймовірно точні. За це вже відповідають зовсім не очі, а вібриси (природні спеціальні волоски на тілі), до яких відносяться і котячі вуса.

[close]

p. 5

Око бджоли – унікальне. По-перше, воно складається зі 5500 окремих очок, кожне з яких є крихітною лінзою. Разом вони передають цілісну картину зовнішнього світу. По-друге, бджоли спостерігають світ як в уповільненій зйомці – їх очі за одну секунду здатні розпізнати вдесятеро більше окремих кадрів у порівнянні з людськими. При цьому різкі рухи сприймаються цими медовими трудівниками чіткіше – так що, розмахуючи перед бджолами руками, ви створюєте прекрасний орієнтир для атаки. Зір у бджіл кольоровий, але червоний колір вони не розпізнають. Тому квіти, що мають чисто червоне забарвлення, бджіл не цікавлять. Яскраво-червоні вінчики, що ростуть у тропіках, запилюють колібрі. Над гвоздиками працюють метелики. «А що ж макові поля?» – запитаєте ви. Тут вступає в силу інший закон бджолиного розпізнавання, відповідно до якого в червоних квітках маку бджолу притягує не яскраво-червоний колір, яким так любимо милуватися ми, а невидимий нашому погляду ультрафіолет. У «веселці» орла значно більше відтінків, ніж у нас, тому наш світ здається їм куди барвистішим. Із людиною орла ріднить бінокулярність, а з бджолами – здатність сприймати ультрафіолетовий діапазон. Вважається, що в орла найгостріший зір на Землі. Він дає можливість розпізнавати здобич на відстані 2 км, а ширина поля сприйняття, що становить близько 3000, дозволяє стежити за тим, що відбувається навкруги. Якби людина мала орлиний погляд, то це б означало, що вона могла би розгледіти риси обличчя перехожого з висоти 10-го поверху. Цікаво, що зір орла удосконалюється по мірі його дорослішання. Вже дорослі птахи за рахунок управління очними м’язами коригують кривизну кришталика для спостереження зображення на різній відстані. Цей цар птахів здатний збільшувати видиму картинку у вісім разів і фокусуватися відразу на двох предметах. Для захисту в орлів є дві пари повік. Перша використовується на землі в нерухомому стані, а друга, напівпрозора, захищає погляд лише під час польоту від сильного натиску повітря, що виникає при збільшенні швидкості до 100 км/год. У змій є відразу дві пари очей, якщо можна так сказати. Перша відповідальна за кольорове сприйняття, але форма і контури зображень нею сприймаються не чітко. При статичному положенні предмета змії взагалі здатні його не помітити, а в ямках біля носа знаходиться друга пара очей. Вона сприймає інфрачервоне випромінювання, що відбивається від теплокровних живих істот. Неймовірно, але змія може визначити температуру з погрішністю до 0,10С, розпізнаючи тим самим тварин між собою. Цими «очима» змія, як правило, дивиться в нічний час доби, вдень же, реагуючи в основному на рухи, вона користується звичним зором. Зміїний погляд не відрізняється гостротою і виглядає замутненим через покриття захисною плівкою. В період линьки плівка теж злізає, і в цей час змії бачать набагато краще. Зійшла пелена, як мовиться. Звичні в нашому розумінні повіки у цих плазунів відсутні. Розрізняється у змієподібних і форма зіниці. У денних видів вона округла, а у нічних – витягнута вертикально. Змії також здатні фокусувати свій погляд, змінюючи форму кришталика. 5

[close]

p. 6

Мультиплікаційний фільм «Жив-був пес» – геніальна робота радянського аніматора Едуарда Назарова, яку вже давно розібрали на цитати. «Бог в помощь», «Щас спою!», «А помнишь, как ты меня гонял?» – вам, звісно ж, відомі знамениті фрази казкової історії про старого пса, якого вигнали з дому. А чи знаєте ви, що цей мультик знятий за мотивами української народної казки? 6 КАЗКА ПРО СІРКА Багато років назад, коли майбутній режисер мультику був ще маленьким хлопчиком, батько приніс йому книжечку з українськими казками. Була серед тих казок і коротенька розповідь про пса Сірка та його друга вовка. Ту чарівну історію з далекого дитинства Назаров згадав через 30 років, вже будучи молодим та ініціативним художникомпостановником на «Союзмультфільмі». Знайома змалечку книжечка знову потрапила до рук Назарова, але вже дорослого, сповненого ідей, залученого до ряду цікавих проектів. Так з’явився задум створити мультфільм про дружбу, взаємовиручку, борг та прощення. І закрутилося: у 1970-х роках автор блукав українськими хуторами та все щось придивлявся-змальовував. Особливий колорит і настрій картині подарували відвідини українського містечка Цюрупинська на Херсонщині, де Едуард гостював у свого армійського друга. За словами автора, у тому провінційному містечку ще можна було побачити і колишні білі хати, накриті очеретом, і дівчат із парубками, які співали вечорами народних пісень… Тож Назаров узяв звідти атмосферу, аромат. Зачудовані українські ночі припали режисерові до душі та перекочували у фільм. Створити картинку українського села, його побуту допомогли малюнки з Пирогова – відомого Київського етнографічного музею просто неба. А от хатнє начиння та господарське приладдя вдалося відтворити завдяки походам до львівських етнографічних музеїв.

[close]

p. 7

Справжньою перлиною роботи Назарова стала фольклорна музика, яку режисерові вдалося дістати в Інституті фольклору та етнографії Академії наук УССР. У 1980 році працівники закладу зробили аніматору чудовий подарунок – велику котушку з давніми піснями, які записали етнографи в селах України. П’ять із цих старовинних народних пісень, серед яких «Ой там на горі» та «Косив батько, косив я», Назаров додав до фільму. А автором саундтреків, що прославили дітище Назарова, був аматорський ансамбль «Древо» із села Крячківка на Полтавщині. Утворений він ще 1958 року, але й нині славиться унікальною технікою виконання. 7 Внаслідок творчих пошуків та подорожей Україною матеріалу назбиралося на стрічку з двох частин тривалістю 15 хвилин. Але керівник «Союзмультфільму» наполіг на тому, аби мультик був коротким. Однак мультфільм від цього тільки виграв! Лаконічність, насиченість, колорит і бездоганний гумор, яким пронизаний мультик, – все те, що так любить публіка в шедеврах Назарова. «Спочатку сценарій для мого нового фільму написав професіонал Сергій Іванов. Мені не сподобалося. Не хотілося знімати про піонерів і космос. І я взявся за „телеграфну“ казку – всього п'ятнадцять рядків. Про те, як зустрілися в лісі старий вовк і старий пес: „Ти мені допоможеш, а я допоможу тобі“. В голові тоді крутився єдиний вислів – „Щас спою!“», – через багато років згадував Едуард Назаров. Спочатку аніматор назвав мультик «Собаче життя». Однак цензори вловили у назві щось антирадянське. Тож, від гріха подалі, її швидко змінили. Пройшло чимало часу, перш ніж Назаров зізнався, що не все вгледіли радянські наглядачі: у вередливому малюкові він зобразив Микиту Хрущова у дитинстві. В чому ж секрет успіху улюбленої анімації мільйонів? Едуард Назаров відповів на це питання так: «Кіно для себе – це безумство. Для себе малюйте краще картини або спілкуйтеся за допомогою комп'ютера. А створюючи кіно, ви повинні думати про те, щоб глядач на вашому фільмі не заснув».

[close]

p. 8

Сьогодні ми розповімо деякі факти про культуру споживання молока в різних країнах, які з нового боку відкриють для вас дивовижні властивості цього продукту. АВСТРАЛІЯ В Австралії п’ють молоко, аби схуднути. Австралійські вчені з’ясували, що склянка молока за сніданком дозволяє менше з’їдати на обід. Після молока, на відміну, наприклад, від соку, людина довше переживає відчуття ситості і споживає на 50 ккал менше. АНГЛІЯ Молоко – головна складова традиційного англійського five o’clock tea. Як відомо, англійці п’ють чай не менше шестисеми разів на день, проте five o’clock tea пропустити не можна – невеликий ритуал знаменує закінчення робочого дня. Для приготування «білого чаю» британці вибирають кращі сорти, наприклад, English Afternoon, Darjeeling, English Breakfast. Пропорційно молоко займає не менше чверті чашки. Британці не відмовляють собі і в ласощах: до чаю з молоком подають солодкі булочки – скони, крихітні трикутні бутерброди на один укус – з огірками, шинкою, яйцями і копченим лососем, а також мед і джем. ІНДІЯ В Індії молоко – це сніданок, обід і вечеря. Прадавня індійська наука про здоров’я, аюрведа, називає молоко найціннішим продуктом у Всесвіті. Стверджується, що воно позитивно впливає як на фізичний, так і на духовний розвиток людини, ефективно лікує хвороби тіла і розладу психіки (дратівливість, метушливість, перенапруження, безсоння). В Індії не рідкість люди, що живляться одним лише молоком корови один раз на добу (о 12-тій годині дня). Вважається, що корова зі своїм молоком передає лікувальні властивості трав, які з’їдає, тому для поліпшення травлення в напій дозволяється додавати тільки мед або прянощі, наприклад, куркуму. 8 США У США колу замінюють молоком. Намагаючись компенсувати поголовне захоплення фастфудом, американці дійшли висновку, що чим менше в молоці жиру, тим менше холестерину осідає їхніх судинах. Знежирене молоко (головний фаворит американців, що прагнуть до здорового способу життя) сьогодні активно «виходить на вулиці». Кількість автоматів, в яких можна купити не традиційну колу або снеки, а упаковку молока, з кожним роком все збільшується.

[close]

p. 9

ВЕЛИКОБРИТАНІЯ У Британії коровам дають слухати музику для збільшення удою. Дослідники з Університету Лестера у Великобританії провели експеримент і протестували під час доїнь корів цілу фонотеку: від року до класики. Найбільше молока корівки давали під пісню Moon River з кінофільму «Сніданок у Тіффані». СКАНДИНАВІЯ Молоко – секрет високої тривалості життя і відмінного здоров’я скандинавів. Народи Скандинавії упродовж багатьох віків славляться своїм здоров’ям, а сьогодні цей регіон займає перше місце по споживанню молока серед європейських країн. Фіни дуже поважають кефір, а вранці частенько п’ють каву з молоком. У Швеції популярністю користується сирна маса з ароматними прянощами, солоні вершки з кмином, молочні каші, бринза. Норвежці п’ють молоко кілька разів в день, не відстають від них і данці. КИТАЙ Китайці почали вживати молоко всупереч генам. Представники деяких народів не вживають молоко і молочні продукти зважаючи на генетичну непереносимість лактози. Це жителі В’єтнаму, Таїланду, Лаосу, а також Китаю. Зазвичай до трьох-чотирьох років представники цих націй втрачають здатність перетравлювати лактозу на 8090%. Сьогодні уряд Китаю б’є тривогу: китайські діти не дотягують в зростанні до своїх зарубіжних однолітків. Тому в ХХІ століття країна увійшла з програмою «Шкільне молоко» під гаслом «200 мл молока в день – 2 см в місяць». Програма знаходиться під патронажем уряду; підприємства, які постачають шкільне молоко, мають податкові пільги. При непереносимості лактози китайців врятує безлактозне молоко. УКРАЇНА З давніх-давен в Україні молоко було не просто їжею, а сакральним продуктом. Традиції споживання молока в нашій країні йдуть коренями в глибину віків. Тоді цей напій, втім, як і сьогодні, вважався символом достатку і здоров’я. Невипадково корову в селянських сім’ях називали годувальницею – її втрата була справжньою бідою. Молоко і молочні продукти зараз займають важливе місце в раціоні українців – за статистикою лише 1,8% мешканців зовсім не вживають молока. Молоко дає нам сир, Вершки, масло і кефір. Йогурт, ряжанку й сметану… Добавляють в кашу манну. До вподоби воно всім – Здоровішаємо з ним! Молоко вживайте зранку – Кращого нема сніданку! 9

[close]

p. 10

У сучасному світі, особливо на Заході, у віці 30 років багато хто уперше з’їжджає від батьків або виходить на першу роботу. У стародавньому і середньовічному світі все було зовсім не так. Хтось в 10 років вже командував армією, а хтось у 20 ставав правителем половини світу. АЛЕКСАНДР МАКЕДОНСЬКИЙ Ще в Античності за Александром закріпилася слава одного з найбільших полководців в історії. На престол він зійшов, коли йому було 20 років. Цар підпорядкував собі усю Грецію, повністю завоював Персидську імперію, почав похід на Індію. Засновані Александром міста і сьогодні є найбільшими в декількох країнах. Помер Александр у віці всього 32 років. 10 НАПОЛЕОН БОНАПАРТ Наполеон прийшов до влади в результаті здійсненого ним державного перевороту. Встановив диктаторський режим, фактично зосередивши у своїх руках повноту влади у Франції. На той момент йому було 30 років. КАРЛ ВЕЛИКИЙ Король франків, лангобардів та імператор Заходу. Великим Карл став іменуватися ще за життя. Саме його іменем династія Піпінідів згодом стала називатися династією Каролінгів, що правили Європою ще декілька сотень років. На момент прийняття влади Карлу був лише 21 рік. ЖАННА Д’АРК Національна героїня Франції, одна з командувачів французькими військами в Столітній війні. Потрапила в полон до бургундців, потім її передали англійцям, які і засудили її як єретичку і спалили на вогнищі. Згодом Жанну реабілітували і канонізували – католицька церква зарахувала її до лику святих. На момент страти їй було всього 19 років.

[close]

p. 11

АЛЕКСАНДР ЯРОСЛАВИЧ НЕВСЬКИЙ Великий російський князь і полководець. У 1242 році відбулась одна із найзнаменитіших битв Александра – Льодове побоїще, коли об’єднана армія російських земель розбила сили Лівонського ордену. Чужоземне військо завдало потужного удару по центру російського бойового порядку, але потім князівська кіннота ударила з флангів і вирішила результат битви. Згідно новгородського літопису, росіяни 7 верств переслідували німців по кризі. Самому Александру на той момент було 22 роки. АВГУСТ ОКТАВІАН Август Октавіан доводиться внучатим племінником Юлієві Цезарю. І коли у 18-річному віці він дізнався, що Цезар після смерті зробив його своїм спадкоємцем, то відразу ж почав збирати військо, щоб заявити про свої права. У 44 році до нашої ери він за підтримки 4-тисячної армії увійшов до Риму і, відтіснивши вбивць Юлія, оголосив Марка Антонія ворогом. У 19 років Август Октавіан був введений до складу сенату і призначений командувачем армією. Згодом він став першим імператором Римської імперії. ГАННІБАЛ БАРКА Карфагенець, який вважається одним із найбільших полководців і державних діячів минувшини. У віці 9 років Ганнібал дав клятву бути ворогом Риму і дотримувався слова до самої смерті. Головнокомандувачем карфагенських військ в Іспанії Барка став у 26 років. Тоді ж він почав серію своїх завойовницьких походів. Всього за два роки Ганнібал підкорив племена олькадів, ваккеїв і карпетанів, зумівши розширити вплив Карфагена на усі території до півдня від Ібера. ЧИНГІЗХАН Засновник і перший великий хан Монгольської імперії, що об’єднав розрізнені монгольські племена; полководець, що організував завойовні походи монголів у Китай, Середню Азію, на Кавказ і Східну Європу. Засновник найбільшої в історії людства континентальної імперії. Навіть опісля майже тисячоліття ім’я Чингізхана знає практично кожен на Євразійському континенті. А тим часом, свою першу серйозну перемогу над плем’ям меркитів Чингізхан отримав, коли йому було лише трохи більше за 20 років. Меркіти стали одним із перших племен, що увійшли до імперії Чингізхана. ЕРНАН КОРТЕС Іспанський конкістадор, що завоював Мексику і знищив державність ацтеків. Саме завдяки йому в Європі з 1520-х років стали використовувати ваніль і шоколад. Вже у віці 25 років Кортес брав участь в експедиції з підкорення Куби під проводом Дієго де Веласкеса. А у 34 роки сам став завойовником, підкоривши Мексику і повністю зруйнувавши державу ацтеків. 11

[close]

p. 12

Чи чули ви про незвичайне і кумедне свято – День бабака? Так-так, щороку 2 лютого з допомогою цієї пухнастої тваринки визначають, чи довго до весни... 12 Отож, виповзе бабак із нірки, не побачить своєї тіні та сміливо вирушить назовні гуляти – чекай раннього приходу тепла. А зіщулиться від яскравого зимового сонця, злякається та швидко сховається в нірку – зима так просто не відступить, і ще цілих 6 тижнів щедро буде докучати морозами. Свято відзначають із незапам’ятних часів. Колись у Стародавньому Римі функцію бабака успішно виконував їжак, а в Німеччині — борсук або ведмідь. Саме переселенці з Німеччини привезли цікаве свято з собою в США, де тепер цей День відзначають особливо пишно. Оскільки борсуки в Америці не водилися, почесне звання передвісника весни перейшло бабаку. Звідси й назва свята. Сьогодні в Канаді та США відомі 7 бабаків-метеорологів, головним з яких є Панкссутонський Філ. Це перший, так би мовити, офіційний бабак-метеоролог, який віщував тепло ще у 1887 році. Живе він на Індичій гірці в містечку Панкастоні, Пенсильванія. Через роки свято Бабака дісталося і до нас, в Україну. Цей день із великим задоволенням та нетерпінням чекають як дорослі, так і діти.

[close]

Comments

no comments yet