Грудень-2016

 

Embed or link this publication

Description

Шкільна газета

Popular Pages


p. 1

Заклад освіти І-ІІІ ступенів «Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр» 1 Випуск № 12’2016 Читайте у номері: 2017 рік – рік Вогняного Півня………………..…..1 Легенда про Святого Миколая………………...2 По Україні з краю в край ходить Святий Миколай………………...3 Найцікавіші зимові фестивалі України……...4 12 найфеєричніших новорічних ялинок у світі……………………...7 У царстві снігу та льоду…………………….9 Традиції святкування Нового року в різних країнах світу…………..10 Загадки про Різдво під ялинку…………………11 Незважаючи на те, що Україна історично була християнською країною, наразі стало популярним визначати, під чиїм покровительством будуть жити люди кожного року. Перед входженням у новий рік, часто можна почути питання – яка тваринка буде господарем у наступному 2017 році? Пов’язано це з тим, що тепер є нормою асоціювати Новий Рік із якоюсь твариною у відповідності до циклу Китайського (Східного) календаря. 2017-й буде роком Червоного Вогняного Півня. Він вступить у свої права 28 січня і проститься з нами в ніч з 15 на 16 лютого 2018 року. Це буде не простий рік, адже за календарними місяцями він на півмісяця довший, ніж звичайний рік! Очікується, що наступний 2017 рік буде неймовірно значущим для історії людської цивілізації, буде насичений строкатими, яскравими, гучними, глобальними подіями, що запам’ятаються. Головний колір року – червоний, що уособлює красу, енергію та міць. Тому силам добра буде подаровано додаткове підживлення заради перемоги над злом в усіх його проявах. Стихія року Півня 2017 – вогонь, отже, перегорять наші біди, і ми, як птах-фенікс, відродимось до нового щасливого життя. Особливо щедро будуть нагороджені ті, хто не шукає легких шляхів і кривих, потаємних стежин, хто щиро і прямо прагне свого щастя, хто не порушує моральні та юридичні закони, мало розмовляє і багато працює, і наполегливо, по зернятку, створює фундамент для свого успіху та добробуту. Декілька слів про людей, народжених у рік півня У випуску використано матеріали з Інтернету, дитячого порталу Пустунчик. Півень – це горде, гучне, яскраво-строкате створіння. Він – символ початку нового, досвітнього, він перший прямує назустріч новому дню, і голосно сповіщує нас про це. Люди, народжені у рік Вогняного півня, відрізняються елегантністю, красномовством і чарівністю. Вони вдягаються з великою ретельністю і можуть витрачати шалені кошти на свої наряди виключно для того, щоб вразити усіх своїм зовнішнім виглядом. Однак вони достатньо консервативні у своїх звичках.

[close]

p. 2

З яким нетерпінням чекають малюки на День Святого Миколая. Ще б пак! Адже щороку в ніч на 19 грудня цей добродій на срібній вервечці спускається з неба і приносить дітворі омріяні подаруночки. Українським дітям він обережно кладе гостинці під подушку, європейським — в гарненько розвішені над каміном панчохи. Та як з’явився день Миколая, і чому його відзначають двічі на рік? 2 Існує така цікава притча. Якось їхав чоловік возом селом, тяжкий вантаж віз, та – от біда – застряг у багнюці. Ні туди, і ні сюди – хоч плач. Скільки не порався, нічого не виходить. Аж раптом чоловік побачив Святого Касіяна в розкішному вбранні. Не довго думаючи, попросив допомоги. Образився святий, що його через такі дрібниці турбують, коли він до Бога в рай поспішає — не став допомагати. Згодом бачить чоловік: другий святий іде — Микола Чудотворець. Попросив і в нього допомоги. Не відмовив святий. Сім потів зійшло, вимазались обидва, та все ж таки витягли воза з багнюки. Подякував чоловік незнайомцеві та й поїхав своєю дорогою. Миколай запізнився на зустріч із Богом. Господь запитав у святого: «Чому ти не прийшов вчасно, та ще й брудний з голови до ніг?» Миколай розповів про свою пригоду. «А чому ж ти, Касіяне, не допоміг чоловікові?» «Як я міг запізнитися на зустріч із Тобою, та ще й прийти брудним?» Тоді Бог сказав: «Не допоміг ти селянину, Касіяне, отже, прославлятимуть тебе лиш раз на чотири роки. А добродушного Миколая, швидкого на поміч, двічі на рік відзначатимуть». Від того часу день Святого Касіяна тільки 29 лютого святкують, а Миколу Чудотворця — і навесні (22 травня), і взимку (19 грудня).

[close]

p. 3

Солодощі, іграшки, чи, може, тоненьку різочку – а що Тобі цього року Святий Миколай поклав під подушку? Усі українські діточки з нетерпінням чекають 19 грудня, адже сьогодні улюблене свято всіх дітей – День Святого Миколая-Чудотворця. Темної грудневої ночі цей добродій спускається з небес до українських малюків, аби крадькома залишити біля їхніх ліжечок омріяні подарунки. На золотих санях із білими кіньми, в ошатному вбранні та з мішком гостинців, обходить він усі будинки, де в цей час міцно сплять дітлахи. Чудотворця супроводжують янголи, але й чортенята тут-яктут: намагаються переконати Святого Миколая, що вкраїнські дітки вкрай нечемні та не заслуговують небесних дарунків. Але їхні старання марні, Миколай сам знає про всі заслуги та витівки дітвори, і давно вже записав у своїй Золотій книзі, кому дістануться ласощі, а кому і срібляста різочка. Миколая-Чудотворця завжди вважали покровителем бідних, знедолених та незаслужено скривджених. Вірили також, що він опікується дітьми, студентами, моряками, воїнами та лучниками. В Україні День Святого Миколая обожнювали з давніх часів. На вулицях влаштовували миколаївські гуляння, під час яких обходили двори, співали миколаївських колядок, змагалися у віртуозності гри на музичних інструментах – одним словом, веселилися. Діти отримували обновки (нові чобітки або кожушину), горіхи та сушені фрукти. Кожен господар 19 грудня зранку варив пиво, запрошував на гостини друзів та рідних, а після обіду хазяїн із гостями запрягали коней і з гучними піснями та вигуками об’їжджали село – «треба ж знати, чи слизький сніг цього року випав!» На Харківщині влаштовували триденні Миколині святки, під час яких готували кутю та варили узвар. Чим смачнішими виходили страви, тим багатшого врожаю плодів та пшениці чекали наступного року. На Поділлі у свято Миколая господарі намагались піднятися якомога раніше, аби першими перейти подвір’я своєї оселі та дати худобі їсти. Зайшовши в хлів, господар вітає тварин словами: «Дай, Боже, добрий день, щоби худібонька здорова була та й я з тобою, ще й зі своєю жоною». 3 Перший гість, що зайде на Миколая (і в інші зимові свята) до хати, вважався «полазником». Якщо це хлопець, бути сім’ї багатою та щасливою у новому році. Якщо ж дівчина, або й гірше – стара жінка, чекай біди. «Святий Миколай! Помилуй та сохрани нас від усякого лиха», – прохали господарі Київщини, кроплячи цього дня святою водою оселю, худобу та збіжжя. У світі Чудотворець відомий також під іменами Міколай, Міклаш, Йолупукі, Сейнт Ніколаус, Сантаклос, Фадер Крісмас, Пер Ноель, Сінтер Клаас. Отож, вітаймо Святого Чудотворця, що завітав до нашого краю!

[close]

p. 4

Зима – час веселощів, колядок, новорічних чудес і яскравих подій. Ніщо так не переносить у кришталевоснігову казку, як мандрівка до незнайомого місця та колоритний зимовий фестиваль! Тож вилізай з-під теплої ковдри та вирушай до омріяного міста на найфеєричніші свята цієї зими. 4 Багатюща історія, стародавні звичаї, розташування України на перетині торгових шляхів спричинили появу різноманітних культурних традицій. Зима – найбагатша пора року на усілякі святкування, розваги та веселощі. А де найкраще відчути атмосферу прийдешніх свят? Правильно! На тематичному фестивалі. Саме там можна взяти участь у відтворенні давніх українських традицій, поспілкуватися з носіями різних культур, помилуватися красою природи та поласувати національними смаколиками. Читай про унікальні зимові фестивалі України та обирай свій. Нам є чим пишатися! Не дарма кажуть: «Краще один раз побачити, ніж 100 разів почути». Фестиваль «Різдвяної та новорічної іграшки», Пістинь Село Пістинь на Івано-Франківщині – місце, де живуть дива. Де ж ще побачиш стільки новорічних іграшок та різдвяних композицій, дбайливо виготовлених дитячими руками! Маєток Святого Миколая на Косівщині 19 грудня гостинно відкриває двері своїм маленьким відвідувачам. Тут обиратимуть найкращий різдвяний костюм та малюнок, визначатимуть кращих співаків і танцюристів. Однак перед тим їхніми виступами, звісно ж, насолодиться захоплена публіка. Також у резиденції Миколая-Чудотворця працюватимуть казкові станції: «Пан Коцький», «Курочка Ряба», «Рукавичка», «Дванадцять місяців» та інші, де на дітей чекатимуть гостинці. Отримати їх малеча зможе, відгадавши загадку або розповівши віршик. А яке видовищне запалення Миколаївської ватри! Приїзди і Ти, буде весело! Фестиваль «Новорічна казка і новорічна ніч», Копачів Рухливі ігри, танці, вертеп, безкоштовне катання на конях та частування від князя – ось що чекає на щасливих відвідувачів новорічного фестивалю на Київщині. Проходитиме свято у «Парку Київська Русь» села Копачів. Із середини грудня до 9 січня казкові герої змінюватимуть один одного в залежності від тематики свят. Організатори приготували для гостей фестивалю чимало сюрпризів: вогняне шоу, трюки на конях із князівської конюшні, ігри в сніжки та штурмування снігових фортець, а також святкові феєрверки. Тепла різдвяна атмосфера гарантована!

[close]

p. 5

Виставка пряникових будиночків, Одеса Щосічня одесити запрошують на найсмачніше свято року – виставку пряникових будиночків. Мімішність одеських солодких споруд зашкалює! На фестивалі можна не лише придбати безліч смаколиків, але й відвідати майстер-класи та навчитися самому виготовляти пряники. Фестиваль «Спалах Різдвяної зірки», Львів Різдвяний Львів заворожує. Театралізовані дійства, колядки, вертепи, урочиста дитяча хода з дідухами – зимове місто Лева закохує з першого погляду, а розмаїття різдвяних зірок просто вражає! Щороку «Спалах різдвяної зірки» запалює святкові вогні у Шевченківському гаю, де посеред стародавнього українського села, в мерехтінні зірок лунає дзвінка колядка. Далі святкова процесія рухається до площі Ринок, де гуляння продовжуються. Свято пампуха, Львів Відчути дух Різдва і навіть спробувати його на смак у самому центрі Львова можна, завітавши на Фестиваль пампуха. Українські, польські, єврейські, американські – пампушок тут настільки багато, що голодним піти додому просто неможливо. На Святі пампуха існує добра традиція частувати усіх гостей кутею. Все як вдома, в кращих українських традиціях. На святковому Ярмарку діє велика Пампухова хата, в якій Тобі запропонують пампушки з різними начинками. А ще – неодмінно розкажуть особливості їх приготування та повідають історію цієї неймовірно смачної страви. Також протягом Свята пампуха проводять конкурси на найвправнішу господиню, найкращого пампухоїда, наймилішого ангела та найкапоснішого чортика. Повір, зимові свята у Львові – це зовсім не холодно! Етнографічний фестиваль «Маланка-Фест», Чернівці Бажаєш потрапити на справжній зимовий карнавал? Завітай у січні до Чернівців. На фестивалі Маланок Ти зможеш побачити українську, румунську, молдавську, гуцульську, бессарабську Маланку. Не дивно, адже Буковина славиться розмаїттям етносів і культур. 5 Напередодні Старого Нового року чи не кожен чернівчанин вдягає химерний костюм та разом з іншими учасниками фестивалю ходить від оселі до оселі, вітаючи господарів та відганяючи від їхніх будинків злих духів. Цікаво, що взяти участь у Переберії (перевдяганні) можуть лише чоловіки, а от спостерігати за неймовірним дійством – усі охочі! А вже 14 січня, в день Василя, всі галасливі учасники свята з дзвіночками, батогами, петардами, салютами, на тракторах, «мерседесах», коровах сходяться з трьох районів та зустрічаються на Хрестовій дорозі. Персонажі міряються силою, братаються, відьми лякають дітей, козаки намагаються владнати шум. Ближче до вечора маланкарі йдуть до найближчої річки Глибочок, де топлять злий дух — купаються у крижаній воді.

[close]

p. 6

Фестиваль «Різдвяні польоти», Кам’янецьПодільський Помилуватися неймовірною красою зимової природи з висоти пташиного польоту можна у Кам’янціПодільському. Для всіх шанувальників екстриму в перші дні нового року українська столиця повітроплавання влаштовує видовищний фестиваль. Прогулянка старим містом, відвідини місцевої фортеці, зустріч Різдва у дружній атмосфері, видовищне сяйво повітряних аеростатів на заході сонця і перший політ – що може бути прекраснішим для нестримних романтиків і любителів пригод?! Фестиваль льодових скульптур, Ходосівка Потрапити до країни кришталевих скульптур, де із задоволенням оселилась би Ельза, Ти зможеш, відвідавши зимовий фестиваль в аутлет-містечку «Мануфактура». Свято відбувається в лютому в селі Ходосівка під Києвом. 6 Для юних відвідувачів фестивалю організатори проводять безкоштовні майстер-класи з виготовлення льодових скульптур. А от дорослі гості свята зможуть зігрітися різноманітними видами глінтвейну. В кінці фестивалю обирають найкрасивішу скульптуру, яка найкраще зображає тему свята. Національне свято шоколаду, Львів Маленькі ласунчики неодмінно захочуть відвідати фестиваль шоколаду у Львові. Дегустація різних видів цього десерту, школа шоколаду та виставка солодких фігур – на фестивалі кожен знайде заняття до душі. Неймовірно, як величезна шоколадна глиба в умілих руках майстра перетворюється на величний замок, пузаті хатки або витончені квіти! Не обійдеться на святі й без фігури лева. Завітай на свято шоколаду до Львова у лютому — нехай зима скінчиться весело і солодко.

[close]

p. 7

До них з'їжджаються туристи з різних куточків планети, їх просто неможливо обійти поглядом, бо вони – прекрасні, чарівні, неповторні. Вони – це найкрасивіші різдвяні ялинки світу. Кому святкового настрою? Зима все ніяк не наважиться порадувати нас пухнастим снігом і подарувати відчуття свята, однак, можливо, добірка найкрасивіших і найбільш видовищних ялинок зі всього світу зарядить Тебе новорічним настроєм? Пропонуємо заглянути до різних куточків Землі та побачити найрозкішніші новорічні дерева. Милуйся і насолоджуйся! Ці дивовижні ялинки точно не залишать Тебе байдужим. 7 Париж, Франція Чарівна перевернута ялинка висотою 25 метрів прикрашає паризький універмаг Galeries Lafayette. Хотів би побачити її наживо? Мельбурн, Австралія Півмільйона різнокольорових деталей Lego – саме стільки частин конструктора знадобилося для побудови розкішної новорічної ялинки в Мельбурні. Вільнюс, Литва Кафедральна площа у Вільнюсі та її приголомшлива новорічна ялинка. Правда, нагадує будиночок муммітролів? Тегусігальпа, Гондурас Одна із найбільш приголомшливих новорічних ялинок – жива. У її створенні брали участь три тисячі людей. Завдяки своїм розмірам зелена красуня навіть потрапила до Книги рекордів Гіннеса. Губбіо, Італія Якщо на Різдво Тобі вдасться побувати в італійському місті Губбіо, вважай, що неабияк пощастило. Помилуватися головною ялинкою тут можна з будьякого куточка міста, адже розміщена вона на горі Інджино. Висота різдвяного дерева — понад 650 м.

[close]

p. 8

Тайбей, Тайвань Неймовірно красиве видовище у грудні можуть спостерігати жителі міста Тайбей. Щодня після заходу сонця тут починається дивовижне світлове шоу. Висота різдвяного світлодіодного дерева — майже 36 метрів. Ріо-де-Жанейро, Бразилія Це чотири фотографії однієї і тієї ж плавучої ялинки на озері в Лагоа (лагуна на території Ріо). Висота різдвяної красуні — 82 метри. Це найбільше різдвяне дерево в світі. Щороку його наряджають по-особливому і влаштовують світлові шоу різних тематик, наприклад, від народження світла вночі до різдвяного виконання бажань. 8 Біблос, Ліван В одному з найстаріших портів Землі стоїть приголомшливе диво техніки, яке втілює ідею поєднання стародавніх традицій і новітніх технологій. Одна сторона його нагадує вітрило, що повертає глядачів у ті часи, коли Біблос був торговим портом. Інша ж — має форму надсучасної мозаїки з жорсткими межами і нерівностями. Різдвяна ялинка символізує єдність поколінь і різних типів людей. Турин, Італія Центральна площа Турину Пьяцца Кастелло та її оригінальна різдвяна ялинка зі свічками. Неймовірна краса! Лондон, Англія Англійці, звичайно, у своєму стилі. Кому, як не їм, спаде на думку змайструвати новорічну ялинку із золотих парасольок? Незвичайна споруда прикрашає Claridge's Hotel у Лондоні.

[close]

p. 9

Друже, чи вирішив Ти вже, де зустрічатимеш Новорічне свято? Якщо затишна домашня атмосфера не для Тебе, завітай на щорічний сніжний фестиваль у Бельгії. Ось де можна посправжньому насолодитися красою та розкішшю льодових скульптур та ще й розважитись досхочу. 9 Вже 9-й рік поспіль фестиваль проходить у Брюззі. Цьогоріч він присвячений героям нового мультфільму студії Діснея «Холодне серце», знятого за сюжетом казки Ганса Крістіана Андерсена «Снігова королева». 400 тонн снігу і 300 тонн льоду знадобились організаторам, аби втілити грандіозний задум у життя. 40 креативних художників з усього світу з’їхались на фестиваль, аби створити для відвідувачів зимову казку наяву. За першість у виготовленні кришталевих фігур змагались найталановитіші скульптори Бельгії, Канади, України, США, Нідерландів, Швеції та інших країн. Ось які вражаючі шедеври у них вийшли! Над створенням снігового містечка майстри працювали близько місяця… І не даремне, сьогодні казковий парк поблизу вокзалу – родзинка Брюгги та місце відпочинку тисяч закордонних туристів. Завдяки новітнім технологіям скульптори обробляли навіть льодові глиби висотою більше 2 м. Може здатися дивним проведення фестивалю снігу та льоду в такій достатньо теплій країні як Бельгія. Проте особливістю свята є те, що всі фігури, на відміну від споруд японського Саппоро та китайського Харбіну, розташовані в закритому приміщенні. В шатрі площею 1000 кв. м підтримується температура –5 градусів.

[close]

p. 10

А як святкують Новий Рік діти в інших країнах? Можливо, Тобі сподобаються традиції якоїсь із них і Ти зможеш запровадити їх під час святкування у своїй родині. Усі звикли, що Новий Рік – це сімейне свято і відзначати його треба вдома. А от жителі Бразилії з Тобою не погодяться. Адже вони рівно опівночі у цю святкову ніч збираються на узбережжі океану. 10 Бразилійці вшановують богиню моря, даруючи їй прикраси, коштовності, солодощі, сувеніри. Вони відправляють їх у відкритий океан на маленьких човниках і всім серцем вірять, що у новому році неодмінно будуть здоровими і щасливими. Уявляєш? Святкувати Новий Рік не обов’язково першого січня! Адже у багатьох країнах святкування відбуваються і не в січні, і навіть не взимку. Як, наприклад, в Ірані, де Новий Рік відзначається 21 березня. А ось як зустрічають свято в Індії. Напевно, Тобі відомо, що це дуже велика країна. Так-от, дати святкування Нового Року в північній, південній, західній і центральній частинах країни різні! В останній це свято припадає на жовтень. Індійці у цей день люблять прикрашати себе квітами, дорослі готують малечі солодкі подарунки, а на дахах будинків запалюють маленькі вогники. Якщо на Новий Рік Ти потрапиш до Італії, то будь обережним! Не ходи близько під стінами будинків! Адже в італійців є звичай опівночі викидати з вікон непотрібні речі або ж старі меблі. А от кубинці можуть привітати Тебе зі святом, обіллявши водою з вікна своєї квартири. У них це побажання чистоти, здоров’я і радості на новий рік.

[close]

p. 11

Яке ж свято без веселощів та розваг? А найкраще заняття для дружної компанії морозного зимового дня – веселі загадки та головоломки. Тож збирай друзів та відгадуйте разом дитячі загадки про Різдво – зробіть новорічні свята ще цікавішими! Перевіримо, як Ви знаєте різдвяні традиції та легенди? 11 Відгадай загадку, друже! Терли, терли мак в макітрі, лущили горішки, додавали мед, родзинки, ще й цукатів трішки – все це – в зварену пшеницю, а чи в рис, чи в ячміницю... Основна ця посмакіть серед страв різдвяних. Ну ж бо, страву цю назвіть і смакуйте з нами! (ятуК) Кутя, узвар і пампушки, грибочки, голубці, і риба, й борщик запашний... Хто їв їх — молодці! От ще б хтось взяв і підказав, це ж скільки святвечірніх страв? (ьтяцданавД) У Віфлеємі, в бідній стаєнці, Всі поклонялись Божій Дитинці. Як же назвала Дитяточко Мати? Як Пресвяту Богородицю звати? (яіраМ, сусІ)

[close]

p. 12

Підкажи словечко Мине Андрія, Миколай малечу обдарує, настане січень-снігограй – і люд заколядує! Чужі зрідняться, як братове, Бо втішить всіх Різдво... (евотсирХ) Дідух на покуті, кутя гордиться, бо серед страв – вона найголовніша... Усі чекають, щоб зійшла зірниця, вечірня зіронька, найперша, найясніша. І квокче, й мукає, і тішиться малеча, в соломі ласощів шукає у... (річевтявС) Вже сіно під обрусом білим, від страв – святочний дух, на покуть сніп усівся чинно, як пращур наш... (худіД) 12 Засяяла зірка ясна, янгол вість пророчив, клала Діва Сина в ясла в мить оцю урочу. А в яскиню навпрошки бігли раді... (икшутсаП) У якому місті гожім в світ прийшло Дитятко Боже? Вмить на мапі віднайдем славнозвісний... (мєелфіВ) А на Різдво в містах і селах ватага ряджених весела заходить зі звіздою в хату, щоб нам виставу показати. І не потрібний Інтернет, щоб підказати — це ж... (петреВ)

[close]

Comments

no comments yet