Шкільна мозаїка

 

Embed or link this publication

Description

травень

Popular Pages


p. 1

Заклад освіти І-ІІІ ступенів «Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр» Випуск № 8’2016 Читайте у номері: Василишин Євгенія. Великдень. Таємниці писанки……….ст.1-4 Паньків Єлизавета. Еталон фірми Фаберже………... ст.5 Медвідь Андрій. День Матері......ст.6 Василишин Євгенія. Спроба пера. «Шість Матерів»……….ст.7 Процюк Сергій. Міжнародний день музеїв …ст.8-9 Репета Мар’ян. День вишиванки…..ст.10 Андрусишин Андрій. День Європи…ст.11 Ткачук Сергій. День слов’янської писемності і культури……….ст.12 Василишин Євгенія. Інтерв’ю з пам’ятником О.С.Пушкіна…ст.13 Богач Христина. Фанатам турецьких серіалів………….ст.14 Вітаємо з Днем народження....ст.15 У номері використано матеріали порталу «Пустунчик». Із Воскресінням Христовим щиро Вас вітаємо! Жити в радості й любові від душі бажаємо! Запашною нехай буде Великодня Паска І до віку буде з Вами світла Божа ласка! Хай Божа матір Вас охороняє, А Дух Святий здоров'я посилає. Господь дарує Ангела з небес! — Христос воскрес! — Воістину воскрес!

[close]

p. 2

ВЕЛИКДЕНЬ. Хтось відзначає його раніше, хтось пізніше, але головне те, що усіх нас об'єднує віра, традиція, бажання бути добрішими і творити добро на цій землі. Незмінним символом свята являється писанка чи крашанка. А що ж вона символізує? Для чого щороку наші мами, наші бабусі фарбують яйця, освячують їх? Історія ця дуже давня, але цікава... Звичайно, що пов'язана вона з життям Ісуса Христа. Говорять, що нібито, коли Він воскрес, Його учні розійшлися по світу, сповіщаючи, про Його воскресіння. Марія Магдалина вирішила прийти з цією новиною до римського імператора Тиверія. Але ж не прийнято ходити до правителів без подарунків. Жінка була дуже бідною. Тому єдине, що вона взяла з собою, це куряче яйце. Споконвіку воно вважалося символом життя, світу, усього живого. Коли ж Марія розповіла про воскресіння Христа, імператор злісно засміявся і промовив: «Це так само неможливо, як цьому білому яйцю стати червоним!». Може, Тиверій хотів ще щось додати, але не встиг. Яйце вмить стало червоним!.. Ця історія настільки сильно запала в душі людей, що навіть дотепер напередодні Великодня ми фарбуємо, розписуємо, прикрашаємо яйця!

[close]

p. 3

Даруючи пасхальне яйце, можна без слів побажати здоров’я, довголіття і навіть у коханні зізнатися. Це для етнографів яйце — предмет наукових досліджень та суперечок, а для нас із Тобою — цінний сувенір, традиційний подарунок на Пасху. Які побажання можна зашифрувати в кольорах пасхальних яєць? Пасхальне яйце, пофарбоване в червоний колір, означає любов, життєрадісність, надію на весілля. Та найперше — це символ пролитої крові Христа, головного «винуватця» свята. Чорний колір означає ніч, після якої неодмінно наступить ранок; смерть, за якою слідує відродження. Зелений — колір весни та натхнення, символізує відродження природи, буяння трав, звільнення від хвороб. Білий та чорний кольори на писанці — повага до померлих, вдячність духам за захист від темних сил. Жовтий символізує місяць, зорі, тепло та сонце. Писанка жовтого кольору втілює мрії про багатий урожай. Блакитний — колір здоров’я та сили. Символізує повітря (небо). Відтінки коричневого символізують матінку-Землю, її родючість, потужність та життєдайну силу. Поєднання 4-5 кольорів на писанці означає побажання сімейного щастя, затишку, миру, злагоди, успіхів та здоров’я.

[close]

p. 4

Символіка візерунків писанки Найчастіше на писанці зображують сонце, що означає прихід весни, оновлення життя, звільнення від пітьми. Для християн Бог — немов Сонячне Світло, з ним пов'язане все краще, що є у житті. Хрест — це чотири сторони світу, чотири вітри; символічне зображення птаха в польоті. Іноді хрестом позначали сонце. В християнстві хрест — символ земних страждань, смерті та воскресіння. Свастику на яйці малювали для сім'ї, в якій немає дітей. Здавна існує повір'я, що свастика впливає на дітонародження, відганяє біду та приносить радість в оселю. Зірка — одвічний символ любові, сонця та вранішньої зорі. Якщо Тобі подарують писанку з зіркою, знай, це зізнання в коханні. Візерунок зірки вміщує зображення прямого та навскісного хрестів, правосторонню та лівосторонню свастику. Існує вірування, що зображені на писанці коні, олені носять по небу сонце. Через те, що їх шлях лежить на захід, в країну мертвих, їх вважали тваринами, що супроводжують душі померлих людей у потойбіччя. Дерево миру (вазон) поєднує в собі символіку трьох братів: Сонця, Місяця і Дощу. В цьому знакові об’єднуються три світи: підземний, земний і небесний. Трикутники з гребінцями та грабельками позначають водну стихію: хмари та дощі, які поливають майбутній урожай. Заштриховані ромби і квадрати означають зоране поле. Часто писанку прикрашають зображення людей, тварин, риб та птахів. Фантазія народних умільців безмежна, і кожен вкладає у візерунок свій сенс. А яке побажання зашифруєш у писанці Ти?

[close]

p. 5

Найвища техніка, невичерпна фантазія і витонченість форм зробили фірму Фаберже визнаним лідером світового мистецтва, неперевершеним еталоном. Карл Фаберже і ювеліри його фірми створили перше ювелірне яйце у 1885 році. Воно було замовлене царем Олександром ІІІ як пасхальний сюрприз для його дружини Марії Федорівни. Словосполучення «Яйця Фаберже» стало синонімом розкоші і емблемою імператорського будинку Росії. Яйця виготовлялися із золота, срібла, коштовних каменів і т.д. У хід йшли емалі і тонка ювелірна робота. Іноді майстри експериментували з не дуже традиційними матеріалами – гірським кришталем, дорогоцінними сортами деревини. Доказом достовірності служить клеймо фірми Фаберже. Іноді яйця більші за натуральну величину і більші (20 см). Традиційно усередині повинен був знаходитись який-небудь сюрприз. Часто це були мініатюри з портретами того, кому яйце призначалося і членів його сім’ї. Виробляли також і яйце-годинник із заводними деталями (півнями, зозулями). На виготовлення пасхального яйця йшов майже один рік. Як тільки ескіз був затверджений, до роботи бралася ціла команда ювелірів фірми Фаберже. Серія імператорських пасхальних яєць користувалась такою славою, що фірма Фаберже виконала декілька виробів і для приватних замовників (відомо про 15 яєць). Вони не такі розкішні, як імператорські, і не є оригінальними, але все ж таки мають велику цінність для поціновувачів ювелірних виробів.

[close]

p. 6

Щорічно у другу неділю травня ми відзначаємо День матері. В Україні він став офіційним тільки у 2000 році. А ось у багатьох інших країнах світу його святкують на державному рівні вже порівняно давно. З чого ж усе почалося? Традиції вшанування матерів сягають глибокої давнини. Проте звернімося до кількох найближчих до нас століть. Так, у Великій Британії з XVII по XIX століття відзначали так звану «Материнську неділю», яка припадала на четверту неділю Великого посту. У США першою людиною, яка закликала святкувати День матері, стала жінка на ім'я Джулія Ворд Гоув. Вона була відомою американською пацифісткою (тобто людиною, яка заперечує будь-яку війну). У 1872 році жінка висловила думку, що День матері повинен стати днем єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі. Але, на жаль, Джулію Ворд Гоув не підтримали ні у США, ні в інших країнах. І аж через 7 років її зусилля завершилися успіхом — у 1914 році президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом американських матерів. Невдовзі День матері почали масштабно святкувати ще 23 країни, серед яких — Індія, ОАЕ, Австралія. Ще понад 30 країн обрали для вшанування матерів інші дати. Що ж до українців, то першими почали святкувати День матері представники нашої діаспори у Канаді — це відбулося у 1928 році. А вже наступного року це свято відзначали і на Західній Україні. Травень, на який припадає День матері, вважається місяцем Пречистої Діви Марії. Українці здавна шанували Богородицю і прохали її про заступництво — Ти, напевно, знаєш, що Матір Божа є покровителькою козацтва. Як Матір Божа захищає усіх людей, так кожна хороша мама любить і захищає своїх дітей. Тож саме час їй за це подякувати! Матусю єдина, матусю рідненька, Щоб ти не хилилась в журбі. І в осінь, і взимку, весною і влітку, Щастя й здоров’я тобі. Уклін тобі, мила матусю, лебідко, За щирість, за ніжність, За ласку й тепло. Хай сонце сміється, хай все удається Тобі! *** Матінко люба, зозуленько мила, Щирі вітання тобі! Зичу я щастя, здоров'я і миру В домі твоєму завжди! *** Спасибі, матусю, тобі, За те, що я живу на світі. І в цей прекрасний світлий день Я подарую тобі квіти. Свята, прекрасна, дорога. Тобі моя душа співає. Любов твоя така палка На світі зло перемагає. *** Боже, Отче наш єдиний, Нашу маму збережи, Її кожну мить й годину У своїх руках держи. Одаруй її здоров’ям, В смутку завжди потішай, В тяжкій праці повсякчасно Все життя благословляй. Дай, щоб люба наша ненька Довгі роки прожила, І здорова, і весела Всім на радість нам цвіла!

[close]

p. 7

Євгенія Василишин «Шість Матерів» «Мама!» Найперше слово вимовляє дитя. Та не кожен з нас знає, Що Мама в нас не одна, Кожна особлива і кожна твоя. У кожної з них місія є своя. Тож Вам розповім я про цих Матерів. Ми нашим життям завдячуєм їм. Перша Мати – найрідніша, Вона нас так любить, На нас з неба поглядає Матір Божа – Діва Марія. Друга Матінка – рідненька, Та, що породила, Нам життя Вона дала, У цей світ нас привела. Третя Мама – це хресна, мов ненька Перший раз нас на зустріч із Богом веде, І хрещення із Тобою пройде. Відповідальність за Тебе бере І разом з Тобою у Вірі живе. А четверта – це Матка-Земля. Її нищити не треба, Бо нищиш ти землю, А значить і Матір. Подумай про це! Подбай про неї! П’ята – Мати-Україна, Наша Мати-Батьківщина Нас усіх оповила. Ти пам’ятай про неї, Україну, Про рідну свою неньку пам’ятай, Щомиті, щохвилини і щогодини Її ніколи не забувай. Не зраджуй неньку – рідну Україну, Ти пам’ятай завжди, Ти пам’ятай! А шоста – це мова, якою говоримо, Маєш її поважати, Не забувай Ти ніколи її, Вона ж Твоя рідна Мати. Не зраджуй ніколи Ти Матір свою, Таку я пораду Тобі віддаю, Бо зрадиш Ти Матір, а значить себе. Не зраджуйте мову ніколи, Любіть мову понад усе! Тепер я закінчу розповідати, Хоч слів і багато ще можна сказати, Та слів є багато, а правда – одна: Є Матір у нас та ще й не одна. Та треба, щоб були і дочка, і син, Щоб завжди могли захистити, А Матір «Дякую!» потім скаже І як завжди нам простить. Любімо ми усіх шістьох МАТЕРІВ!

[close]

p. 8

Щорічно 18 травня святкується Міжнародний день музеїв. У цей день музеї відкривають свої двері для всіх бажаючих, зовсім безкоштовно й з радістю демонструючи свої виставочні зали, нові експонати, розповідають, просвітлюють і працюють у дусі девізу "Музеї – це важливий засіб культурного обміну, збагачення культур і розвитку взаєморозуміння, співробітництва й миру різних народів". Міжнародний день музеїв святкується в усьому світі з 1977 року, коли 11 Генеральна конференція ICOM (International Council of Museums - Міжнародна рада музеїв), що проходила в Москві та Ленінграді, ухвалила рішення за пропозицією російської делегації про щорічне професійне свято. Вже кілька років крім Міжнародного дня музеїв проходить ще одне свято – Ніч музеїв. Це ініціатива французьких колег. З чого все почалося... Перший Мусейон як навчальний заклад був заснований в Олександрії Птолемеєм I приблизно в 290 році до нашої ери. До нього входили житлові кімнати, столові приміщення, приміщення для читання, ботанічний та зоологічний сади, обсерваторія і бібліотека. Пізніше були додані медичні та астрономічні інструменти, опудала тварин, статуї і бюсти, які використовувалися як наочні посібники для навчання. На відміну від інших шкіл, Мусейон субсидувала держава, і співробітники отримували платню. Головний жрець (директор) призначався Птолемеєм. До I ст. до н.е. бібліотека Мусейона налічувала понад 750 000 рукописів. Мусейон і велика частина Олександрійської Бібліотеки були знищені пожежею в 270 році нашої ери. В античній Греції за традицією в храмах богів і муз розташовувалися статуї, картини та інші твори мистецтва, присвячені цим богам або музам. Пізніше в античному Римі до цього додалися картини і скульптури, розташовані в міських садах, римських лазнях і театрах. Римський імператор Адріан наказав виготовити копії скульптур і інших творів мистецтва, які справили на нього враження в Греції та Єгипті. Вілла Адріана, прикрашена копіями єгипетських раритетів, стала прообразом сучасного музею

[close]

p. 9

Цікаві факти про музеї Ернест Хемінгуей дуже любив котів і постійно тримав кілька вихованців у своєму будинку. Одного разу йому подарували мейнкуна на ім'я Сніжок, який через генетичну мутацію був полідактильним, тобто мав зайві пальці на лапах. Сьогодні в будинку-музеї Хемінгуея живе більше 50 кішок, половина з яких теж полідактильні, так як багато хто з них є нащадками Сніжка. Значна частина туристів відвідує цей музей в першу чергу через кішок, а не для того щоб долучитися до спадщини письменника. В історії відомо чимало випадків, коли після захоплення територій однієї держави армією криїни з іншою релігією мусульманські мечеті ставали християнськими соборами і навпаки. Зокрема, це сталося зі знаменитим Собором Святої Софії в Константинополі, який в 1453 році був завойований Османською імперією – до собору прибудували чотири мінарети, і він став мечеттю Айя-Софія. Так тривало до 1935 року, поки турецький президент і реформатор Кемаль Ататюрк не перетворив своїм наказом мечеть на музей, в якому статусі Свята Софія перебуває донині. Примітно, що це єдиний в країнах з переважаючим ісламським населенням випадок, коли широко відому мечеть позбавили релігійного статусу. Музей «Писанка» у Коломиї Івано-Франківської області – єдиний музей писанки у світі. Він цікавий насамперед своєю колекцією, яка налічує 6000 писанок з різних регіонів України та країн світу. Незвичайним він є і завдяки своїй архітектурі, адже приміщення спроектоване у формі яйця, висота якого становить 14 метрів, діаметр – 10, будівля виготовлена повністю з кольорового скла. Найкрасивіші будівлі музеїв світу Історичний музей в Берліні Музей Феррарі в Італії Місто мистецтв, Іспанія Музей Сальвадора Далі, США

[close]

p. 10

Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення — щороку в третій четвер травня. Свято є самобутнім і самодостатнім, не прив'язане до жодного державного чи релігійного. У цей день кожен українець одягає вишиванку й виходить у ній на роботу, в університет, школу чи садочок. Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та іншим студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України. Основна мета заходу — це збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення держави загалом. Свято не передбачає обов'язкових заходів, окрім одягання вишиванки. Хоча протягом усієї історії заходу з ініціативи студентів, школярів, громадських та культурних діячів проводяться концерти, хода, конкурси, вечорниці, ярмарки. Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку — одягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Разом із тим, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. Як показує досвід, люди в День вишиванки завжди піднесені та усміхнені, адже в стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів.

[close]

p. 11

День Європи – це символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях та інтересах. Рішення щодо відзначення 9 травня Дня Європи в Європейському Союзі було прийнято у 1985 році на Саміті Ради ЄС у Мілані. До 1997 року це свято мало переважно культурно-мистецьку спрямованість та носило обмежений характер. Перевір себе. Що Ти знаєш про Європу? Яку країну називають батьківщиною Діда Мороза? Марка автомобіля, на емблемі якого зображений лев. У якій країні встановлено світовий рекорд швидкості потяга? Яка держава є світовим лідером виноробства? Яка країна є резиденцією Папи Римського? Яка країна є батьківщиною письменників Вільяма Шекспіра, Чарльза Діккенса, Роберта Бернса? Які країни з’єднує тунель через протоку Ла-Манш? Національний поет, який жив у першій половині XIX ст. й активно виступав за незалежність Польщі. Скільки золотих зірок на прапорі Європи? Який музичний твір став Гімном Європи? Яка європейська країна славиться виробництвом годинників? У басейні якої річки розташовані Румунія, Україна, Болгарія, Угорщина? У якій центральноєвропейській країні найбільша українська діаспора? Унікальний природний заповідник, розташований на вододілі Західного Бугу, Німану і Прип’яті називається… Столиця європейської держави, через яку протікає річка Вісла.

[close]

p. 12

День слов’янської писемності і культури В Україні, згідно з Указом Президента України від 17 вересня 2004 року № 1096, День слов’янської писемності і культури відзначається щорічно 24 травня в день вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, слов’янських просвітителів та проповідників християнства. День слов’янської писемності і культури, окрім України, святкують у Росії, Білорусі, Болгарії, Сербії, Словаччині, Македонії, Чорногорії та Чехії. Кирило (мирське ім’я – Костянтин; близько 827 – 14 лютого 869) і його старший брат Мефодій (близько 815 – помер між 6 квітня і 19 квітня 885 року) народились у місті Солунь (тепер Салоніки, Греція) в сім’ї воєначальника. Кирило створив слов’янську абетку на основі грецької, яку суттєво змінив, щоб передати слов’янську звукову систему. Новий алфавіт отримав назву «кирилиця». Одночасно зі створенням абетки брати працювали над перекладом з грецької мови на слов’янську Євангелія та Псалтиря. Загалом Кирило й Мефодій переклали зі старогрецької мови значну кількість книг, що стало передумовою започаткування слов’янської літературної мови і книжкової справи. Найдавнішою точно датованою кириличною книгою є давньоруське Остромирове Євангеліє (1057). На основі кирилиці створені абетки слов’янських мов: білоруської, болгарської, македонської, російської, сербської, української та чорногорської. Кирилиця є офіційним алфавітом для більшості неслов’янських мов Росії, а також киргизької, таджицької, монгольської, казахської мов. До початку 1990-их років кириличним письмом послуговувались також для азербайджанської, туркменської та молдавської мов. Ця карта показує країни світу, що застосовують кирилицю:  за допомогою темно-зеленого для країн, що послуговуються нею як офіційною абеткою;  зеленою для тих, що використовують в якості однієї з декількох офіційних абеток;  світло-зеленого для країн, що раніше вживали кирилицю, але наразі не роблять цього. Оригінали творів Кирила і Мефодія не збереглися. Творами Кирила учені вважають «Азбучну молитву», «Пролог до Євангелія» та ін. Мефодія називають автором гімну на честь Дмитра Солунського. У 1980 році Папа Іван Павло ІІ оголосив святих Кирила та Мефодія «покровителями» Європи.

[close]

p. 13

Наша шкільна газета поза політикою. Але у Тернопільських ЗМІ почали лунати заклики деяких тернополян про демонтаж пам’ятника О.С.Пушкіна. На уроках зарубіжної літератури наша вчителька неодноразово нагадує, що Олександр Сергійович для росіян – це сонце російської поезії. Це те саме, що Тарас Григорович Шевченко для українців – Пророк, Кобзар; це те саме, що для кожного поляка Адам Міцкевич – незламний борець за незалежність. Сьогодні я пропоную Вашій увазі уявне інтерв’ю з найстаршим зі збережених у центрі Тернополя пам’ятником ще радянського періоду, монументом з оргскла, якого встановили в далекому 1961 році. У часи СРСР меморіал не вважали архітектурною перлиною – увагу людей привертали до партійної символіки. А поміж тим, саме певна нейтральність дозволила пам’ятнику вистояти. - Олександре Сергійовичу! Як Ви почуваєтесь серед багатьох тернопільських пам’ятників? - Хочу сказати, що мій монумент – україномовний. На ньому є надпис «О.С.Пушкін». Щоправда, декілька разів невідомі зривали мої ініціали та звертались до міськради з проханням вчепити напис російською мовою. - Ви – пам’ятник російському поету. А чи мав Олександр Пушкін хоч якийсь стосунок до Тернополя? - Якщо чесно, то назву Вашого міста я зустрів, перекладаючи з французької «Записки бригадира Моро де-Бразе», де описаний невдалий Прутський похід російського війська проти Туреччини 1711 року. А з Україною мене пов’язують 4 роки заслання за волелюбні вірші, в яких я оспівував полум’яний патріотизм, висловлював віру у перемогу «святої вольності», засуджував і сатирично викривав царський режим. - Як Ви почуваєте себе у нашому місті? - Мені часто сниться Петербург. Згадую мою дружину Наталію Миколаївну… - А щось містичне про Тернопіль Вам сниться? - Мені часом сниться фонтан з хлопчиком. Що то мало б означати? - Мій тато розповідав, що колись на Вашому місці стояв фонтан з фігуркою хлопчика. Навіть фото збереглося. Напевно, то він Вам і сниться. - А про що говорять тернополяни? - Про любов, звісно - А як Вам узагалі Тернопіль? - У сквері затишно, тепло і багато молоді. - А Ви знаєте, що Вас хочуть зняти? - Чув щось. Ті люди казали, що я неукраїнський. Але не думаю, що проблеми Тернополя – через мене. Я до ділення землі, ремонту доріг і прибирання вулиць і за власного життя не втручався. - Маємо надію, що Вас залишать у Тернополі. - Надіюсь, що мою творчість полюбляють маленькі українські діточки та шанувальники всесвітньої поезії.

[close]

p. 14

Цього року на світових телеекранах стартував новий турецький серіал «Кесем султан», який є продовженням відомого «Величного століття». Кесем Султан, також відома як Махпейкер – дружина османського султана, онука відомої Роксолани Ахмеда I. Кесем була однією з найвпливовіших жінок в Османській імперії. Походження Кесем достеменно невідомо. Вважається, що вона була гречанкою по імені Анастасія. Ймовірно, дівчина – дочка священика з острова Тінос. Анастасію, якій на той час виповнилось 15 років, купив як рабиню санджакбей Боснії і привіз у Стамбул. Потрапивши в гарем, вона одержала ім'я Махпейкер, що означає «Місяцеподібна». Інше її ім'я – Кесем, тобто «найулюбленіша» – дав їй Ахмед, наложницею якого вона була. Кесем народила 16(!) дітей від султана, що і дозволило їй досягти такої висоти при дворі. Її синами були султани Мурад IV і Ібрагім I, а також Шехзаде Касим, Шехзаде Коркут, Шехзаде Орхан, Шехзаде Селім, Шехзаде Сулейман і Шехзаде Мехмет, а дочками – Айше, Атіке, Фатма, Західе, Есма, Зейнеб, Гевхерхан і Ханзаде. Кесем видала своїх дочок за впливових державних діячів, які користувалися її підтримкою і фактично становили її партію. У 1612 році венеціанський посол так описав Кесем: «Жінка розумна і прониклива, і навіть більше того ... обдарована; вона чудово співає, за що й продовжує бути настільки улюбленою королем. Не те, щоб вона була всіма шанованою, але в деяких питаннях до неї прислухаються, вона є фавориткою короля , який бажає, щоб вона була біля нього безперестанку». Посол Крістофер Вальєр в 1616 році писав про Кесем: «Вона може робити все з королем, що їй заманеться, і повністю володіє його серцем, їй ніколи ні в чому немає відмови». Посол Контраріні, тим не менш, зазначав, що вона «з великою мудрістю стримує себе від того, щоб говорити [з султаном] занадто часто про важливі питання і державні справи». Подібна обачність була спрямована на те, щоб не позбутися благовоління султана, який не збирався залежати від жінок.

[close]

p. 15

ТОМАЩУК Юлія…………………... ВОЙКОВСЬКА Валерія……………. ЄДНАК Богдан………………………. БИЧ Назар ……..…………….............. МУРАВИЦЬКА Юлія………………. ЩЕГЕЛЬСЬКА Анна .………………. 10 травня 19 травня 19 травня 7 березня 21 травня 22 травня ЗАГРЕЙЧУК Юрій……....................... 20 травня

[close]

Comments

no comments yet