газета

 

Embed or link this publication

Description

декабрь

Popular Pages


p. 1

Заклад освіти І-ІІІ ступенів «Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр» Випуск № 4’2015 Читайте у номері: Василишин Євгенія. Історія свята Новий рік………………ст.1 Процюк Олександр. Дід Мороз – супергерой…… ст.2 Богач Христина. Колеги Діда Мороза ………………….ст.3 Паньків Ліза. Символ Нового року…………....ст.5 Ткачук Сергій. Історія Сніговика….......ст.6 Репета Мар’ян. Як з’явилась новорічна ялинка?.....……..ст.7 Медвідь Андрій. З історії новорічних прикрас………. ..ст.9 Андрусишин Андрій. Цікавинки про сніжинки…...….ст.10 Легенда про Св. Миколая……....ст.11 Вітаємо з Днем народження….ст.12 Привіт, друзі! Ще декілька днів залишилось нам до найзагадковішого та найвеселішого свята — Нового року! А чи знаєте ви, що новорічне свято — найдавніше зі всіх існуючих? Розкопуючи давньоєгипетські піраміди, археологи знайшли посудину, на якій було написано «Початок нового року». В Давньому Єгипті Новий рік святкували в кінці вересня, коли розливалася річка Ніл. А от давні римляни довгий час (ще до нашої ери) святкували Новий рік на початку березня, даруючи один одному подарунки та бажаючи щастя й удачі в новому році. Лише, коли Юлій Цезар ввів новий календар, датою зустрічі Нового року став перший день січня. У Давньому Вавилоні Новий рік зустрічали навесні. На час новорічного свята місцевий цар залишав місто. Тож простий люд веселився та міг робити, що заманеться. Коли цар урочисто повертався в місто, народ в той же час брався за роботу. Кельти, що проживали на території сучасних Франції та Англії, святкували Новий рік в кінці жовтня. Свято називалося Samhain від «summer's end» — кінець літа. До новорічного вечора кельти прикрашали оселі омелою, щоб захистити дім від злих духів. В середньовічній Англії новий рік починався в березні. Та якось стався цікавий випадок. Коли парламент у 1752 році вирішив перенести свято на 1 січня, можновладці зіткнулися з жіночою опозицією. Обурені жінки заявили спікеру, що парламент не має права зробити жінок настільки днів старшими, на що спікер нібито заявив: «Ось він — класичний приклад жіночої логіки!». У давнину Новий рік пов’язували з весною — початком відродження природи та очікуванням нового врожаю. Тому на Русі новорічне свято відзначали 1 березня. Лише у 1699 році Петро I, повернувшись із подорожі Європою, наказав святкувати Новий рік 1 січня. Ось така історія Нового року. Друзі! Вітаю Вас із наступаючими новорічними святами! Нехай з Новим 2016 роком у Ваші домівки завітають щастя, здоров’я, радість та благополуччя!

[close]

p. 2

Друже, а Ти знаєш, яке свято припадає на 18 листопада? День народження! І не звичайної людини, а самого Діда Мороза! Добрий дідусь має неабияку здатність обдарувати за кілька годин усіх дітей на планеті! Як йому це вдається, ніхто не знає. Науковці в один голос твердять: звичайний дід на звичайних оленях ніколи не зможе так швидко рознести подарунки. Ти тільки подумай: на новорічні свята на Діда Мороза чекає приблизно 378 мільйонів людей. У середньому на кожен дім припадає по 3 -4 дитини, а це означає, що старому треба відвідати близько 92 мільйонів будинків та квартир! Тобто за одну секунду треба побувати в більш ніж 800 будинках! Середня маса одного подарунка — 0,9 кілограма. Отже, всього у мішку Діда Мороза — понад 320 000 тон подарунків! Тож, якщо навіть припустити, що Діда везтимуть суперсильні олені, вдесятеро витриваліші за звичайних, то їх усе одно знадобиться... 214 200! Олені мають розвивати швидкість у 3000 разів більшу за швидкість звуку. Ось чому Діда Мороза ніхто не бачив — адже він надто спритний! А чому ж його неодмінний атрибут — це червоний ніс? Річ у тім, що на такій шаленій швидкості він червоніє за рахунок тертя об повітря. Як зазначають фізики, прості смертні (як люди, так і олені) на такій швидкості могли б загорітися, проте наш Дід – чарівний! А, можливо, його захищає спеціальний костюм? Хтозна! Думаю, ці факти переконали Тебе, що Дід Мороз — ще той супергерой! Адже він долає стільки труднощів (і фізичних законів!), аби потішити Тебе довгоочікуваним подарунком. Тож, думаю, Дідові буде дуже приємно, якщо Ти подякуєш йому за це і привітаєш із Днем народження. Адже він того вартий.

[close]

p. 3

Кожен новорічний чарівник має свою історію, свій традиційний костюм, за яким його неодмінно впізнають, свій транспорт і вірних помічників, що допомагають готувати подарунки для маленьких дітей з усіх куточків планети. Прадідом усіх Дідів Морозів із різних країн світу вважають Святого Миколая. Та нині колег нашого улюбленого Дідуся Мороза стільки, що й перелічити важко. Сьогодні я розкажу Тобі захоплюючу історію про декількох із них. Запевняю, Ти дізнаєшся багато нового та цікавого про закордонних друзів Діда Мороза. Та спочатку про вітчизняного чарівника. Український ДІД МОРОЗ Цього добродія Ти дуже добре знаєш. Це він щоразу на Новий рік приносить Тобі під ялинку чудові подарунки. Яскраво-червона шуба, підперезана поясом, довга біла борода, хутряна шапка і валянки, кришталевий посох у руках — основні атрибути українського Діда Мороза. Їздить він на трійці коней, на лижах або ходить пішки з мішком подарунків. А живе він на Північному полюсі. Навесні ж оселяється у колодязі, де «і влітку холодно буває». Снігуронька — онучка Діда Мороза, яку зліпили зі снігу. В її супроводі, або з маленьким хлопчиком — Новим Роком — Мороз відвідує кожен дім та роздає маленьким дітям подарунки. Американський колега Діда Мороза — САНТА КЛАУС Американського Санту всюди супроводжує олень Рудольф-Червоний Ніс, який вміє розмовляти. Для того, щоб летіти по небу, Санта Клаусу варто лише засунути палець у ніздрю. Санта може пересуватися і на упряжі оленів. Спустившись у дім через димохід, американський Дід Мороз кладе свої подарунки в спеціально підготовлені шкарпетки. Шведський друг Діда Мороза — ЮЛЬ ТОМТЕН Юль Томтен у перекладі зі шведської означає «Різдвяний гном». Мешкає він у чарівному лісі. Помічника його звуть сніговик Дасті, а біля його будинку снують малесенькі ельфи. Італійський заступник Діда Мороза — БАББЕ НАТАЛЕ Цей новорічний чарівник заходить до будинку через пічну трубу. За традицією, в кожному італійському домі йому залишають горнятко молока. У Баббе Натале є подруга — відьма Бефана. Вона дарує подарунки лише слухняним діткам, а бешкетники отримують лише купку попелу чи вуглинку.

[close]

p. 4

УВЛІН УВГУН — приятель Діда Мороза з Монголії Новий рік у Монголії — це не тільки Новий рік, а й свято всіх пастухів. Тож Увліна Увгуна вважають найголовнішим пастухом. У руках він тримає батіг, на поясі — сумку з кресалом. Помічницю монгольського Діда Мороза звуть Зазан Охін — Дівчинка Сніг. Помічник Діда Мороза з Нідерландів — СИНТЕР КЛААС Синтер Клаас припливає у Нідерланди з Іспанії на кораблі в супроводі темношкірої прислуги. У всіх містах, де Синтер Клаас урочисто проїжджає вулицями зі своєю свитою, його обов’язково зустрічає місцева влада. Якутський колега Діда Мороза — ЕХЕЕ ДЬИЛ У цього чарівника є величезний бик. Щоосені він виходить з океану і починає відрощувати роги. Що довші роги — то сильніший мороз. Фінський приятель Діда Мороза ЙОУЛУПУККІ Різдвяний дідусь або Різдвяний козел — саме так перекладають це ім’я з фінської мови. Він одягнений в куртку зі шкури козла, носить червону шапку та підперезаний шкіряним поясом. Мешкає разом із дружиною та цілим сімейством гномів у хатинці на високій горі. ОДЗІ-САН — колега з Японії Одзі-сан привозить подарунки дітям з моря. Одягнений в симпатичний червоний кожух. Найпопулярніший подарунок на Новий рік у Японії — Кумаде — бамбукові граблі, щоб було чим загрібати щастя. Сосну в цій країні вважають символом довголіття, саме тому нею прикрашають чи не увесь будинок. Добродій із Бельгії — СВЯТИЙ МИКОЛАЙ Мудрі бельгійці напевне знають: сім’я, яка приютить Святого Миколая, отримає золоте яблуко. Бельгійського Діда Мороза всюди супроводжує вірний слуга Чорний Пітер. Узбецький Дід Мороз — КОРБОБО До узбецьких дітей Корбобо приїжджає разом з онучкою на ім’я Коргиз. А привозить його надійний помічник — віслюк.

[close]

p. 5

Символ Нового року Новий рік — особливе свято, з настанням якого пов'язуються надії на позитивні зміни в житті. І ми заздалегідь цікавимося, під яким символом східного календаря пройде прийдешній рік і що він нам готує. Символ 2016 року — Вогняна Мавпа. Рік Вогняної Мавпи настає раз на шістдесят років. Вважається, що активний червоний колір символізує вогонь, любов, владу, війну. Але китайці мудро пов'язують цей колір із символом удачі, благородства і щастя. Задайте собі правильну установку і відповідайте поведінці господині року. Тільки активним і заповзятливим людям буде допомагати Вогняна Мавпа. Будьте відкриті до всього нового, проявляйте активність і намагайтеся витримати запропонований життєвий ритм. У Китаї мавпа вважається символом материнства. І звичайно ж, в цей раз свято потрібно зустрічати у родинному колі зі своїми близькими та рідними. І не забудьте приготувати всім новорічні подарунки з символом року. Це можуть бути м'які іграшки, фігурки, магнітики, рушники, серветки або інші корисні дрібниці з зображенням мавпочки. Не забудьте прикрасити кімнати і ялинку. Більше використовуйте гірлянди, святкову мішуру червоного, помаранчевого, жовтого і золотого кольорів. Такої ж кольорової гами слід дотримуватися і при виборі одягу на новорічний вечір. Вбрання, макіяж і зачіски повинні бути дещо пустотливими і яскравими. У вбранні обов'язкова присутність прикрас, що додасть більше блиску і яскравості образу. Не забудьте про присутність на столі улюблених страв мавпочки з тропічних фруктів, овочів і зелені. Це можуть бути овочеві салати, фруктові десерти, напої та солодощі і навіть простий вінегрет буде в тему. А окрасою столу може стати ікебана з фруктів, і не забудьте про банани, хоча ця тварина любить і моркву, перець і яйця. Мавпочка навіть не проти присутності м'ясних страв на столі. Вогонь є символом року, тому хоча б ненадовго запаліть свічки і не забудьте при цьому загадати бажання на наступний рік. Чому в останні десятиліття ми задаємося питанням про символ прийдешнього року за китайським календарем? Можливо, нам не вистачає якоїсь казки у здійсненні наших планів або впевненості, підтримки, удачі. Як би то не було, зустріти Новий рік за певними правилами нескладно і навіть весело. І, можливо, Вогняна Мавпа оцінить наші намагання і буде до нас прихильною.

[close]

p. 6

Друже! Чи замислювався Ти над тим, що символізує сніговик за Твоїм вікном та кому вперше в цілому світі спало на думку зліпити такого зимового красеня? Сьогодні я розповім Тобі незвичайну і дуже цікаву історію сніговика та відкрию таємницю його появи на світ. Уяви собі, наших улюблених, милих сніговичків раніше зображали величезними, злими сніговими монстрами. І не дарма — адже колись зими були затяжними і набагато холоднішими, тож приносили в домівки чимало клопоту. Вважалося, зліпити снігову бабу в час повного місяця — накликати на себе нещастя і нічні кошмари. А в Норвегії вірили, що розглядати сніговиків уночі з-за штор небезпечно! Зустріти снігову фігуру ввечері вважалось поганим знаком. Тому в темний час доби її намагалися обійти стороною. Це вже потім сніговики стали невід’ємними символами зимових свят. На Русі сніговиків ліпили з давніх-давен та поважали, як і володаря зими Мороза. Сніговиків просили про зменшення лютих морозів. Наші предки вірили, що хурделицею, снігопадами керують духи-жінки. Тому і ліпили на своїх подвір’ях снігових баб. Цікаво, що інші європейці завжди вважали снігову бабу чоловіком. Англійською це звучить «snowman». Християнська легенда розповідає, що сніговики — це янголи. Адже сніг — дар з неба. Ці зимові герої передають Богові прохання людей. Тому зі «свіжого» снігу ліпили маленького сніговичка і шепотіли йому сокровенні бажання. Вважалося, як тільки фігурка розтане, бажання буде доставлено на небеса та неодмінно здійсниться. В Європі сніговиків завжди розкішно прикрашали: вбирали в гірлянди, закутували в шарфи та давали в руки великі, густі мітли. Ніс із морквини задобрював духів урожаю та родючості. Перевернуте відро символізувало достаток в сім’ї. Цікавий звичай прикрашати сніговика намистом з головок часнику (для здоров’я родини і захисту від злих духів) існував у Румунії. За старовинним переказом, приблизно 1493 року вперше зліпив снігову фігуру скульптор, поет і архітектор Мікеланджело Буонарроті. Історичні дані запевняють, що першу писемну згадку про сніговика можна зустріти в одній з книг XVIII ст., яка розповідає про «красивого сніговика» величезних розмірів. Його величність сніговик вперше прикрасив дитячу книгу, видану в Лейпцигу. Лише в XIX ст. сніговики «стали» добрими героями новорічних казок, з’явилися на вітальних листівках та завоювали любов дитячих сердець.

[close]

p. 7

Історія новорічної ялинки дуже цікава. А скільки захоплюючих легенд про її походження існує! Найцікавіші з них я сьогодні Тобі розкажу. Згода? Одна з найпопулярніших легенд про новорічні ялинки розповідає: «Якось у морозний ясний святвечір ватажок німецької Реформації Мартін Лютер повертався додому. Дорога пролягала через густий ліс. Раптом чоловік побачив неймовірне видовище: крізь пухнасте віття однієї з ялинок просвічували зорі!..». Той зимовий пейзаж настільки запам’ятався Мартіну, що він поставив ялинку у себе вдома і прикріпив до неї свічки. Яскраві вогні робили ялинку особливо прекрасною та загадковою, і нагадували чоловікові про зорі. А звідки взялася срібна мішура на Твоїй ялинці, знаєш? Ні? Тоді слухай ще одну легенду. Давним-давно жила на світі бідна, але дуже добра жінка. І мала вона багато дітей. Наближалося Різдво, тому жінка прикрасила ялинку. Різдвяна красуня вийшла скромною, лише кілька прикрас виблискували у вечірніх сутінках. Уночі, коли всі міцно спали, ялинку ще й обплели павуки. Та Христос, побачивши безмежну доброту серця бідної жінки, благословив ялинку, а густу павутину перетворив на сяюче срібло. Існує повір’я, що Діда Мороза першими вигадали гуни. Вони вірили у бога Йєрлу, який першого дня нового року завжди спускався на землю. Цього дня гуни традиційно ставили ялинку. Ця традиція з 5000-літньою історією розповсюдилась по всій Європі. Саме з Баварії, де мешкали гуни, новорічна ялинка потрапила у домівки європейців. Згідно зі стародавнім французьким літописом, перші святково вбрані ялинки з'явилися 1605 року в Ельзасі (Франція): «На Різдво в тутешніх будинках встановлюють ялинки, а на їх гілки вішають троянди з кольорового паперу, яблука, печиво, шматочки цукру і мішуру». Згодом традицію прикрашати ялинку перейняли німці, а пізніше й інші європейці. Та розкіш святкової ялинки на той час була доступною лише багатим дворянам і купцям.

[close]

p. 8

Першу скляну іграшку-кулю видули у ХVI ст. в Тюрінгії (Саксонія). Саме тут з’явилося і перше промислове виробництво іграшок. Традиція встановлювати різдвяні ялинки набула широкого вжитку відносно недавно — на початку ХIХ століття. Спочатку вічнозелені красуні з'являлися лише в імператорських палацах Франції, Німеччини, Англії, Норвегії, Данії і Росії. Загальнодоступною ялинка стала тільки в другій половині ХIХ ст. У Росії Новий рік стали відзначати згідно з наказом Петра І з 1 січня 1700 року. До цього початок нового року відзначали 1 вересня. А вже у ХХ столітті ошатна ялинка була незмінним атрибутом зимових свят. Коли ж у 1918 році радянська влада заборонила ставити ялинки, дехто все одно святкував Різдво «підпільно». Ялинка була забороненою аж до 1935 року, коли з'явилася ідея святкувати не Різдво, а Новий рік. А 1 січня стало вихідним тільки в 1949 році. Як і колись, сьогодні ялинка — це символ перемоги над смертю, символ, що захищає сімейне вогнище від злих духів і людей, від поганих думок і настрою.

[close]

p. 9

Як правило, ялинкові прикраси — це іграшки, кульки чи фігурки тварин, людей, предметів побуту, гостинці, котрими прикрашають новорічну ялинку. Першими ялинковими прикрасами були живі квіти, яблука, яйця, горіхи. Пізніше добавилися солодощі та різдвяні свічки. За легендою, перша скляна ялинкова кулька була видута в Тюрингії (Саксонія) в XVI столітті через неврожай яблук, які тоді були головною прикрасою ялинок. Так у Німеччині почалося створення новорічних прикрас із тонкого скла. Згодом німецькі скляні прикраси стали настільки популярними, що скляні прикраси та подарунки виробляються і до цього дня. На Україні перші ялинкові прикраси робили з соломи, скалок, ганчір'я, кольорових стрічок, пізніше з паперу, картону та фольги. Їх виробництвом займались вже спеціальні картонажні майстерні. Скляні прикраси в Російській Імперії ввійшли в моду в середині XIX століття. Не менш цікавим фактом про новорічні прикраси є той, що до середини 1800-их років ялинки прикрашали їжею – родзинками, цукерками, горіхами, печивом, кренделями з сіллю, фруктами. Яблука з осіннього врожаю зберігали спеціально до Різдва. Пізніше декоративні новорічні прикраси включали в себе пофарбовані яєчні шкаралупи та золочені смерекові шишки. Вершини дерев наряджали прапорцями, ангелами або зірками. До 19 -го сторіччя в якості ялинкових прикрас з’явилися іграшки, дзвіночки, гірлянди та паперові композиції.

[close]

p. 10

Ти можеш мені не повірити, але більшість людей на планеті ніколи в житті не бачили снігу! Уявляєш? Тож нам з Тобою дуже пощастило, що ми маємо змогу милуватися і ніжним цвітом перших весняних квітів, і рясними снігопадами за вікном. Сьогодні я розповім Тобі кілька цікавинок про сніжинки. Впевнений, Тобі буде чим здивувати друзів! Чи знаєш Ти, що сніжинка на 95 % складається з повітря? Саме тому сніжинки так повільно падають на землю, немов кружляючи в таємничому танці. Вчені навіть швидкість їхнього падіння вирахували — 0,9 км/год. Те, що сніжинка має в своїй структурі повітря, пояснює її білий колір. Світло відбивається від кристалів льоду та повітря і розсіюється, тому ми і бачимо цю зимову красуню сріблясто білою. Та історія знає випадки, коли сніг випадав ще й інших кольорів. Чорний снігопад шокував жителів Швеції в 1969 році, а каліфорнійці в 1955 році побачили зелений сніг. Оце так дивина! Хто ж забарвлює сніг у такі незвичні для нас кольори? Науковці розповідають, що в снігу антарктичних гір живуть цікаві істоти — сніжні хламідомонади. От вони і роблять сніг рожевим, червоним, фіолетовим і навіть жовтим. Ще один цікавий факт: при падінні у воду сніжинка «співає», створюючи дуже високий звук, нечутний для людського вуха. Зате риба його прекрасно чує, і, більше того, дуже не любить. Чи замислювався Ти над тим, чому взимку так холодно? Це сніг відбиває від земної поверхні 90 % світла, не даючи їй прогрітися. Найбільшу в світі сніжину виявили в США 1987 року. Діаметр гігантської красуні становив цілих 38 см! А в Москві 30 квітня 1944 року випав найдивніший сніг в історії людства. Сніжинки розміром з Твою долоню кружляли над містом, а за формою вони нагадували… страусове пір’я.

[close]

p. 11

З яким нетерпінням чекають малюки на День Святого Миколая. Ще б пак! Адже щороку в ніч на 19 грудня цей добродій на срібній вервечці спускається з неба і приносить дітворі омріяні подаруночки. Українським дітям він обережно кладе гостинці під подушку, європейським — в гарненько розвішені над каміном панчохи. Отож, як з’явився день Святого Миколая, і чому його відзначають двічі на рік? Розкажу Тобі одну цікаву притчу. Вірити чи ні, Тобі вирішувати, от тільки старші люди розповідають, що було все так: «Якось їхав чоловік возом селом, тяжкий вантаж віз, та — от біда — застряг у багнюці. Ні туди, і ні сюди — хоч плач. Скільки не порався, нічого не виходить. Аж раптом чоловік побачив Святого Касьяна в розкішному вбранні. Не довго думаючи, попросив допомоги. Образився святий, що його через такі дрібниці турбують, коли він до Бога в рай поспішає — не став допомагати. Згодом бачить чоловік: другий святий іде — Микола Чудотворець. Попросив і в нього допомоги. Не відмовив Святий. Сім потів зійшло, вимазались обидва, та все ж таки витягли воза з багнюки. Подякував чоловік незнайомцеві та й поїхав своєю дорогою. Миколай запізнився на зустріч з Богом. Господь запитав у святого: «Чому ти не прийшов вчасно, та ще й брудний з голови до ніг?». Миколай розповів про свою пригоду. «А чому ж ти, Касьяне, не допоміг чоловікові?». «Як я міг запізнитися на зустріч з Тобою, та ще й прийти брудним?». Тоді Бог сказав: «Не допоміг ти селянину, Касьяне, отже, прославлятимуть тебе лиш раз на чотири роки. А добродушного Миколая, швидкого на поміч, двічі на рік відзначатимуть». Від того часу день Святого Касьяна тільки 29 лютого святкують, а Миколу Чудотворця — і навесні (22 травня), і взимку (19 грудня).

[close]

p. 12

ПАНЬКІВ Єлизавета……………….. ШАРАПОВА Вікторія…………….. МАТУШИНЕЦЬ Катерина………… ХУДИЙ Андрій…………………….. ЄВТУШЕНКО Андрій……………... ВОВК Аліна………………………… БАРАН Микола…………………….. 4 грудня 9 грудня 11 грудня 12 грудня 14 грудня 18 грудня 19 грудня ЛЕВЧУК Андрій……………………. 29 грудня

[close]

Comments

no comments yet